Levennék a vörös csillagokat a Kreml kupoláiról, hogy visszakerülhessenek a cári sasok
2017.11.29. 21:28
A mozgalom képviselői úgy vélik, hogy a kommunista vörös csillag eltávolítása Moszkva központi épületegyütteséről történelmi igazságtételt szolgáltatna, és könnyen lehetne a megbékélés jelképe is.
A szervezet szerint már csak azért is indokolt lenne az ötágú csillagok levétele, mert a vörös csillagoknak csak a szovjet idők alatt épült épületek tetején, külsején van létjogosultsága megmaradni. A Kreml tornyain azonban nem, mivel a bolsevikoknak semmi közük sincs a cárok moszkvai palotájának és erődítményének felépítéséhez.
Az ortodox közösség szerint fontos lenne, hogy még az idén, a Nagy Októberi Forradalom centenáriumán sor kerüljön a cserére, mivel ez azt jelképezné, hogy Oroszország leszámolt közelmúltbeli történelmének azzal a dicstelen részével, amely tagadta isten létezését — mindezt ráadásul úgy, hogy ezt a középületeken még hivalkodó módon jelezte is.
A cári sasok visszaállításáért indított ortodox egyházi mozgalom már gyűjti az aláírásokat, amelyekkel reményei szerint ügye mellé állíthatja a politikusokat is.
Ha sikerül a kezdeményezés és valóban lecserélik a Kreml tornyain és közülük is elsősorban a Szpasszkaja tornyon a vörös csillagokat, akkor annak komoly szimbolikus jelentősége van, mivel a Kreml mindig is Oroszország egyik legfőbb központi jelképe volt.
A Szpasszkaja torony pedig Moszkva és a Kreml egyik világszerte legismertebb épülete.
A kétfejű sasok eltávolításáról 1935 augusztusában a Szovjetunió központi hírügynöksége, a TASS a következő közleményt tette közzé:
"A Szovjetunió Népbiztosok Tanácsának Központi Bizottsága úgy döntött, hogy 1935. november 7-ig a Történeti Múzeum épületéről és a Kreml falához tartozó Szpasszkaja, Nyikolszkaja, Borovitszkaja, Trojtszkaja tornyokról is el kell távolítani a sasokat. Ugyanezen időpontban pedig sarlót és kalapácsot tartalmazó ötágú csillagokat kell elhelyezni a Kreml tornyaira".
A Szpasszkaja torony tetején álló első, sarló kalapácsos vörös csillagot 1937-ben egy újabbra kellett cserélni, mert az eredeti darab nem bírta az időjárás viszontagságait. A jelenlegi vörös csillag 3,75 méteres nagyságú.
Az, hogy a vörös csillagok eltávolításának ötlete felmerülhetett, nagyban köszönhető annak a változásnak is, ami az orosz közvéleményben és a politikai közéletben is végbement az utóbbi időben a szovjet korszak történelmi megítélésével kapcsolatban.
Oroszország és az orosz közvélemény nem tagadja meg a szovjet birodalmi múltat (sőt kifejezett nosztalgiával vannak iránta), de ma már elismerik azt is, hogy a totalitárius kommunista diktatúra milyen sok áldozatot szedett, és mennyi szenvedést okozott mindenkinek.
Ennek jegyében avatta fel például idén Vlagyimir Putyin orosz elnök a sztálini diktatúra áldozatainak oroszországi emlékhelyét.