Európa betilthatja az egyszer használatos mûanyagokat
2018.12.19. 19:30
Szerdán jelentette be az osztrák soros uniós elnökség, hogy megállapodásra jutottak a tagállamok az egyszer használatos műanyag cuccok betiltásában – adta hírül a Deutsche Welle.
A tervezet azt szolgálja, hogy az EU világelső legyen a hosszú távon fenntartható, környezetbarát alternatívák alkalmazása terén, amellyel a tengerek nagymértékű szennyezése is visszaszorítható.
A változás, ha elfogadásra kerül, akkor a műanyagtermékek széles skáláját érinti, legfőképpen azokat, amelyek esetében már van helyettesítő termék. A műanyag-pamut törlőkendők, műanyag evőeszközök, tányérok, szívószálak, italkeverők és a léggömbökhöz használt műanyag pálcikák betiltásra kerülnek – többek között.
A műanyag ételhordók és műanyagpoharak is betiltásra kerülnek.
A műanyag árukat gyártó cégeknek be kell szállniuk a hulladékgazdálkodás költségeibe, valamint segíteniük kell a hulladék eltakarításában. A tervezet szerint a tagállamoknak össze kell gyűjteniük az egyszer használatos műanyagáruk 90 százalékát 2025-ig. Bizonyos termékek esetében, például az egészségügyi betéteken, a nedves törlőkendőkön és a léggömbökön fel kell tüntetni, hogy pontosan milyen hulladékként kell kezelni ezeket.
A tagállamoknak többet kell tenniük a környezetszennyezés, a szemetelés ellen, ezek káros, negatív hatását be kell mutatniuk a közvélemény számára. Emellett az újrahasznosítás és a hulladékgazdálkodás fontosabb elemeit és lehetőségeit is be kell mutatni.
Nagy lépést tettünk annak érdekében, hogy visszaszorítsuk az egyszer használatos műanyagokat a gazdaságban, az óceánokban és a testünkben is – mondta Karmenu Vella, az Európai Bizottság környezetvédelemért felelős biztosa.
Amikor egy olyan helyzet van, amelyben egyik évben egy műanyag szatyorban visszük haza a halat, a következő évben pedig egy másik hal gyomrában található ugyanaz a műanyag szatyor, akkor cselekednünk kell, méghozzá gyorsan"
– mondta az uniós biztos.
A helyzet valóban cselekvést igényel, ugyanis a tengerekben található hulladék 80 százaléka műanyagalapú. A tervezet az Európát határoló tengerekben és óceánokban leggyakrabban előforduló tízfajta műanyag árura koncentrál. A témába vágó bizottsági jelentés szerint az Európában keletkező műanyag hulladék kevesebb mint harmada kerül újrafeldolgozásra.
Ha a tervezetet megszavazza az Európai Parlament, akkor a tagállamoknak két évük lesz, hogy életbe léptessék azt.