Albérletkeresõ kisokos egyetemistáknak
2016.08.19. 18:58
Az egyetemi felvételi ponthatárok nyilvánosságra hozatala után újra felélénkült az albérletpiac, ráadásul lassan kiderül a pótfelvételi eredménye is, ami újabb lökést adhat az albérletbiznisznek.
Lakást az albérletkereső portálokon, a közösségi médián keresztül például különböző Facebook csoportokban vagy ingatlanközvetítő segítségével is kereshetsz. A közösségi média felületein a legtöbb esetben a főbérlő maga adja fel a hirdetéseket. A csoportok elég jó cenzúrával rendelkeznek, kiszűrik a csalókat maguk közül és megosztják egymással a tapasztalataikat, ezért sokat tanulhattok ott is, érdemes figyelni a posztokat. Viszont arra ügyeljetek, hogy a közösségi médiában hirdetett lakások gyorsan elkelnek.
Ha úgy döntesz, hogy albérletkereső portálokon kutatsz lakás után, azokkal a hirdetésekkel ne is foglalkozz, ahol nincsen kép. Viszont ha túl ideális a lakás a leírás és a képek alapján, és még olcsó is, az is keltsen benned gyanút. Persze egy próbát azért megér, megnézheted, de valószínűleg csalódni fogsz. Ha egy lakáshirdetés régóta fent van a portálon, tuti, hogy valami gond van az albérlettel.
A képeknek sokszor közük nincs a valósághoz. Érdemes mindent leellenőriznetek a lakásban, mert a tulaj azt mond amit szeretne, az ő célja az, hogy jó áron kiadja a lakást.
Egyszerre több oldalon is keresgéljetek, mert előfordulhat, hogy a hirdető ugyanazt a lakást különböző helyeken más összeggel hirdeti.
Elsőként gondolt át, hogy mennyit szánsz havonta a bérlésre. Ha ezt tudod, akkor annak megfelelően kezdj el keresni lakást. Budapesten belül is hatalmas árkülönbségek lehetnek ugyanolyan albérletek között is.
A legtöbb embernél a pénz a döntő érv, de vedd figyelembe a lakás fekvését is. Jól gondold át, hogy mennyi időt kell utazással töltened, hogy az egyetemre érj. Ha reggel nyolcra veszel fel egy órát és sokat kell utaznod, ráadásul előző este még az egyetemi partira is elmentél, tuti nem fogsz bejárni az órára és a kreditjeid is ugorhatnak. Az sem árt például ha van a közelben egy bolt, posta ahova gyorsan le tudsz ugrani, bár ez Budapesten nem szokott gondot jelenteni.
A budai oldalon található lakások drágábbak mint a pestiek. Ez alól kivételt jelenthetnek a belváros pesti részén az V., VI., VII. kerületben fekvő lakások. A kis földalatti vonalán található albérletek nagyon drágák lehetnek. Az I, II., III., XI. és a XII. kerületi lakások valamint a 2-es és 4-es metró vonalán elhelyezkedő albérletek viszonylag olcsóbbak, mint a budai rész. Újpesten, Kőbányán és Csepelen keress albérletet, ha tényleg kevesebbet szeretnél fizetni.
Elsős egyetemistaként biztos sokat fogsz bulizni, ezért a környék sem elhanyagolható szempont. Az plusz pontot ér, amikor éjszaka vagy hajnalban mész haza a partiról és nem kell félned a környéken.
Gondold át a lakás méretét is, hiszen télen be kell fűtened. A jó nyílászárók és a szigetelés csökkenti a fűtésszámlád. Az sem mindegy, hogy gázkonvektoros vagy központi a fűtéssel van ellátva a lakás. Ha gázkonvektoros, akkor te tudod szabályozni, hogy mikor fűtesz és mennyire.
Mindenféleképpen legyen szerződés, amit aláírtok. A bérleti szerződés nem csak a főbérlő hanem a te érdeked is! Vitás kérdésekben jól jön egy ilyen dokumentum.
A bérleti összegen felül előfordulhat, hogy neked kell fizetned a közös költséget is, aminél szintén nem mindegy, hogy mit tartalmaz. Mindenféleképpen kérdezzetek rá, hogy a közös költségben mi van benne, nehogy plusz kiadások érjenek, ilyen lehet például a szemétdíj vagy adott esetben a lépcsőház takarítása.
Arra is térjetek ki, mi történik ha valami tönkremegy, azt ki állja. Ha dohányzol tisztázd a tulajdonossal, hogy a lakásban rágyújthatsz e.
Ügyelj arra is, hogy ne kelljen átalánydíjt fizetned. Az átalánydíj azt jelenti, hogy havonta ugyanannyit fizetsz, a fogyasztástól függetlenül. Tehát ügyelj arra, hogy csak annyit fizess, amennyit használsz. Érdemes többször ránézned a mérőórák állására is.
A legtöbb tulajdonos általában kéthavi kauciót kér, ezzel mindenféleképpen számolj. A kaució összegéről, átvételéről és annak visszafizetésének módjáról is legyen hivatalos papírod.
Ha beleszerettél a lakásba, de drágállod érdemes megpróbálnod alkudni az árból. A főbérlőknek is vannak rossz tapasztalataik, ezért ha szimpatikus vagy neki, látja rajtad, hogy kiegyensúlyozott, nyugodt életvitelt folytatsz, akkor hajlandó lehet egy kicsit engedni az árból. Sok múlik a hozzáállásodon, ha pontosnak és problémamentesnek ígérkezel, akkor kaphatsz némi engedményt.
Ha úgy érzed, hogy a hirdetésben megjelölt ár és a lakás minősége nincs összhangban, ne tartsd meg magadnak a véleményed. Finoman add a tulajdonos tudtára, hogy mit gondolsz és beszéljétek meg.