Schiffer András: Az unió átléphet olyan területre is, ahol nincsen keresnivalója
2021.07.20. 13:55
Schiffer András már az interjú elején azzal nyitott, hogy „Európában több ország ellen is folyamatban van ilyen eljárás”, így eljárásjogilag nézve nincs itt semmi látnivaló.
Arról, hogy a gyermekek nevelésébe való beleszólással szerinte az Európai Unió nemzeti hatásköröket lépne-e át, úgy fogalmazott, hogy
minden ország alkotmánya az adott nemzeti jogrendszer egészére kiterjedő igénnyel mond ki különböző normákat, és támaszt követelményeket.”
Hozzátette, hogy az unió jogrendszerén belül vannak olyan jog- és közpolitikai területek, amelyeken kizárólagos nemzeti hatáskör áll fenn, vagy csak nagyon korlátozottan van illetékessége az Európai Uniónak.
Véleménye szerint a jogállamiság fogalmát az uniós jogban nem lehet megtenni.
A kiterjesztő értelmezéssel az unió átléphet olyan területre is, ahol nincsen keresnivalója.”
Példaként megemlítette a közoktatást, a gyermekvédelmet és a médiaszabályozást, melyek döntően nemzetállami hatáskörbe tartoznak.
Arra a kérdésre pedig, hogy igaza van-e a kormánynak akkor, amikor azt mondja, hogy Brüsszel beleszól a gyermekeink nevelésébe, úgy válaszolt, hogy
Schiffer András közölte, hogy közvetlen jogfosztásról azért sem beszélhetünk, mert „a csatlakozási tárgyalások lezárása idején, 2002-ben például a tinédzser homoszexuálisokat illetően sokkal kevesebb védelmi jellegű szabály volt érvényben, mint most”.