Orbán Viktor: egy új Európa felépítéséhez kell hozzákezdenünk
2019.03.24. 08:29
Orbán Viktor miniszterelnököt a műsorban először is az Európai Néppárt (EPP) és a Fidesz közti viszonyról kérdezték. Mint ahogy a kormányfő mondta, a kompromisszummal a felek időt nyertek. Ez elfogadható végkifejlet, ám az EP-választások után el kell dönteni, mi a jó Magyarországnak: maradni az EPP-ben, vagy más pártszövetségbe belépni.
Orbán Viktor emlékeztetett, hogy 13 párt kezdeményezte a Fidesz eltávolítását. Ez a feszültség, amely a 13, főleg skandináv, Benelux pártok között és a Fidesz között húzódik, egy régi keletű vita, hiszen bevándorláspárti tagpártokról van szó. Mint mondta, az az ellentét, ami az egész Európai Unión belül feszül, most megjelent a Néppártban is.
A kormányfő hangsúlyozta: a Fidesz összesen négy ciklusban kormányzott, és az elmúlt 3 ciklusban az egyik legsikeresebb európai párt volt.
Azt tudtuk, hogy bennünket nem lehet sem kizárni, sem felfüggeszteni"
– szögezte le ezzel kapcsolatban Orbán Viktor.
Mint mondta, a Fidesz kizárását kezdeményező 13 tagpárt szocialistákkal, zöldekkel együtt támadja már régóta a magyar kormánypártot, ami azt eredményezi, hogy az EPP is kezd balratolódni. A végcél egy nagy bevándorláspárti koalíció lenne, s mivel a Fidesz egy ilyen nagykoalíciót nem támogatna, ezért megpróbálták kizárni.
Az EPP már nem az, ami Helmut Kohl idején volt."
Orbán Viktor értékelése szerint a Néppárt elvesztette szuverenitását, és ahelyett, hogy versenyezne a baloldallal, inkább hagyja, hogy diktáljanak baloldalról. Elfogadja az EPP és eltűri a kettős mércét, amivel a közép-európai országokhoz viszonyul Brüsszel. A kormányfő szerint épp ez az egyik szempont, ami alapján mérlegelni kell az EP-választás után a Néppártban való maradást.
Kifutó modellről beszélünk, lezárul egy fejezet. Egy új Európa megépítéséhez kell hozzákezdenünk."
A Pew Research Center legutóbbi kutatásával kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta: Magyarországon 75-80 százaléka az embereknek támogatja az ország uniós tagságát. Viszont majdnem ugyanennyien gondolják úgy, hogy sürgősen változtatni kell Brüsszel jelenlegi politikáján. Ez az, amit Magyarországnak képviselnie kell az EP-választások után, hangsúlyozva természetesen a keresztény kultúra védelmét, és a migráció megállítását.
Mint az interjúban elhangzott, a bevándorláspárti országok vezetői nem adták föl azt az elképzelésüket, hogy átalakítsák Közép-Európát. Magukat már átalakították, kialakították a kevert kultúrájú társadalmukat, s most az a törekvésük, hogy minden országot ilyenné tegyenek.
Az igazság a mi oldalunkon, az erkölcsi előny kétségkívül Közép-Európánál van."
Orbán Viktor szerint a nyugatiaknak is van elképzelésük a saját jövőjükről, egy multikulturális kevert világról, ők ezt akarják a magyarokra kényszeríteni, akiknek szintén van egy elképzelésük a saját jövőjükről. Németország, csak mert régebb óta tagja az uniónak, vagy mert több a lakossága, nem mondhatja meg, hogy milyen élete legyen a magyaroknak.
A miniszterelnök szerint " magyar emberek fogják eldönteni, hogy mi történjen az életünkkel", a legfontosabb kérdésekben pedig nem lehet kompromisszumokat kötni.
Az alapvető probléma a kormányfő szerint nem más, mint hogy Brüsszelben nagyon messze vannak a magyaroktól, és nemcsak földrajzilag, hanem elsősorban képletesen értve. A brüsszeli bürokrata elit lába nem ér le a földre, helyette buborékban él, és elvesztette kapcsolatát a valósággal.
A recept tehát magától értetődő: a magyaroknak két lábbal kell állniuk a földön, a nemzeti érdekek mellett kell kiállniuk.
A három embert számláló bölcsek tanácsáról a kormányfő azt mondta, hogy a viták mindig ugyanarról szólnak: mi, magyarok nem csináljuk azt, amit Brüsszel diktál, ha az rossz a magyaroknak. Példaként említette a kormányfő a 2010-es évet, amikor Brüsszel megszorításokat követelt, a magyar kormány pedig hazaküldte az IMF-et. Említette a rezsicsökkentést is, ami szintén nemtetszést váltott ki Brüsszelben, és pontosan ilyen vita most a migráció kérdése is: Brüsszel akar valamit, ami nem jó a magyar embereknek, és "mi ellenállunk."
A műsorban szóba került az is, hogy mennyivel többen érdeklődtek a Fidesz és a Néppárt közti vita iránt, mint a Brexitért, ahol is Theresa May brit miniszterelnök halasztást kért Brüsszeltől. A magyar kormányfő szerint nem lényegtelen, hogy mit gondolnak a belgák, olaszok vagy lengyelek. A felmérések ugyanis azt mutatják, hogy migráció a legfontosabb kérdés, olyannyira, hogy ez a téma keresztülvágja az országhatárokat. Belgiumban, Hollandiában éppoly fontos, mint Magyarországon.
Ebből pedig ki lehet következtetni, ki az gyengébb ellenfél. Példaként említette Frans Timmermanst, akinek pártja látványosan megbukott a legutóbbi hollandiai választások után. Látva, hogy az emberek mindenhol elégedetlenek a mostani gyakorlattal, és Timmermanst otthon elzavarták, Orbán Viktor szerint nem szabad brüsszeli pozíciót adni a holland bevándorláspárti politikusnak mert az csak erodálja a bizalmat Brüsszel iránt.
Végezetül pedig a műsorban szóba került az is, hogy mi most a feladat, hiszen két hónap még hátravan az EP-választásokig.
Orbán Viktor felhívta a figyelmet, hogy Brüsszelben most "kicsit dühösek" a magyarokra a legutóbbi tájékoztató kampány után, de ez nem véletlen: az EP-ben ugyanis nemrégiben elfogadták a migrációs alap költségvetésének háromszorosára emelését. Mint mondta, tisztában kell lenni azzal, mire készül Brüsszel, és nem szabad meghátrálni, megijedni, mert az ellenfél megsértődik.
A magyar emberektől Orbán Viktor a következőt kérte a műsor végén:
Ha szeretik a hazájukat, akkor vegyenek részt a választáson. Álljunk ki Brüsszel ellen!"