Közeleg a demográfiai tél
2015.11.05. 21:19
A család a társadalom fennmaradásának kulcsfontosságú alapegysége."
Ez az üzenete a november 5 és 7 között megrendezendő Budapesti Demográfiai Fórumnak.
Mert Európa öregszik. Az 28 uniós tagországnak és a többi európai országnak is rohamosan öregszik a népessége. A fenntartható társadalmi reprodukcióhoz szükséges 2,1-es szülési arányszámmal egy európai országban sem találkozhatunk. Magyarországon ez a szám 1,36 és 1,38 között mozog. Szlovákiában és Bulgáriában még rosszabb a helyzet. Ezekben az országokban ugyanis ezek az arányszámok mind 1,30 alatt húzódnak.
Európában egyre kevesebb a család, egyre kevesebb gyerek születik. A kontinens népessége villámgyorsan öregszik, de az európai politika nem beszél róla, nem foglalkozik vele. A 28 uniós tagállam felében a halálozások száma meghaladja a születésekét, közben a fiataloknak nincs munkahelye. Ha az EU tagállamokat vesszük alapul, Európa 2013-ban 7,1 százalékát adta a világ népességének.
Az európai politikusok eddig nem mertek lépni. Látják a problémát, de a politikai következmények miatt nem merik azt néven nevezni. Közben a nyakunkon a bevándorlás. A végzetesen fogyó európai népesség helyére szírek, afgánok, irakiak és sok-sok más nemzetiségű migráns érkezik ezekben a percekben is. Nem lenne érdemes demográfiáról beszélni? Nincs itt az ideje? De, nagyon is itt van. A Budapesti Demográfiai Fórum egyik célja, hogy végre kinyissa az európai közönség szemét: baj van, foglalkoznunk kell a tabukkal.
Európa az üres bölcsők kontinense. Lehet ok optimizmusra?"
- tette fel a kérdést Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár.
Az európai politikusok közül ugyanis sokan a könnyű és rossz utat választják. Sokan úgy vélekednek közülük, hogy a bevándorlás a megoldás az európai demográfiai, társadalmi és gazdasági problémákra. Szerintük a migránsokkal rengeteg új lehetőség nyílna az európai munkaerőpiac előtt. Eközben az európai öregedésről a születések és az európai családok számáról nem beszélnek.
Ahogy Orbán Viktor fogalmazott megnyitóbeszédében:
A demográfiai problémák megvitatása helyett a legtöbb idő és energia a gender-vita és a homoszexuálisok házasságának megvitatására megy el. Ezek kedves de másodlagos dolgok."
A magyar miniszterelnök szerint ezeket az energiákat inkább a családokba és a születendő gyermekekbe kellene fektetni. Orbán szerint a gyermekek ösztönző erővel bírnak. Megsokszorozzák a család, a nemzet, az ország és így az európai civilizáció erejét is.
Családokra és nem bevándorlásra alapuló országot és társadalmat akarunk. Az európai politikai centrumában a családoknak kell állnia."
- mondta a kormányfő.
A budapesti Fórum végre kinyitott egy vitát. Bevándorlást akarunk, vagy gyarapodó, erős családokat? A könnyebb és katasztrofális utat, vagy a nehezebb, de jövedelmezőbb utat választjuk?
A Fórumon első napján politikusok, tudósok és közéleti szereplők szólaltak fel. A Vatikán követe Ferenc pápa üzenetét hozta, de üzent a Fórumnak Andrzej Duda lengyel elnök is. Végre nyíltan és tabuk nélkül beszéltek demográfiáról, problémákról, végre találkoztak az érvek, az ellenérvek és tények.
Ferenc pápa üzenetében megköszönte a Fórum családokért elkötelezett munkáját, hiszen szerinte a család a emberség legmélyebb iskolája és a társadalom alapja. Több demográfus kutató szerint nem lehet egyedül gazdasági vagy migrációs válságról beszélni, jelenleg a családok válsága zajlik Európában.
A családok védelme jelenti az új társadalmi tőkét."
- mondta Vincenzo Paglia, bíboros, a Pápai Családi Tanács elnöke.
Csikszentmihályi Mihály demográfus szerint az európai kormányoknak döntenie kell, vállalniuk kell a tabukkal való szembesítést. A neves kutató elismerte, hogya magyar kormány ebben az ügyben komolyan veszi feladatát.
Jan Figel, a szlovák Nemzeti Tanács alelnöke szerint a családok fontosak az államok stabilitásához. Kiemelte, hogy 2014 szeptembere óta a magyar alaptörvényhez hasonlóan, Szlovákia alkotmánya is a családokat tekinti a társadalom alapegységének.
A befogott szemek és fülek politikáját bíráló Demény Pál geográfus szerint megfelelő szociális-és családpolitikával, a szülések számának ösztönzésével megelőzhető lenne az öregedő és zsugorodó európai társadalom összeroppanása.
Természetesen voltak ellenérvek is. A Balog Zoltán vezette kerekasztal beszélgetésen, Doris Pack, volt német EP képviselő kijelentette:
Büszke vagyok Angela Merkelre. Õ egy igazán bátor keresztény nő, egy bátor keresztény politikus."
Doris Pack lát lehetőséget Merkel politikájában és a bevándorlásban. Szerinte kellő fegyelemmel és ellenőrzéssel Európa még akár jól is kijöhet a migrációs válságból.
Luca Volonté, az olasz Novae Terrae igazgatója szerint alapvető európai érdek a családok támogatása és megerősítése. Viszont figyelembe kell venni az Európába érkező migránsok összetételét is. Õ elkülönítené a migráns férfiakhoz és a migráns családokhoz való hozzáállást. Szerint az a tény, hogy rengeteg fiatal migráns férfi érkezik a kontinensre, nagyobb demográfiai veszélyt tartogat, mint a migráns családok befogadása, ami akár még támogatható is lehetne.
A Budapesti Demográfiai Fórumnk talán ez a legfontosabb üzenete.