Egy új, családközpontú Európa alapjait rakták le a budapesti családpolitikai csúcson
2019.09.05. 14:52
A vezetők egyetértettek abban, hogy a demográfiai problémák és változások hasonlóan fontosak, mint a klímaváltozás témája, mégis méltatlanul keveset beszélünk a demográfiáról. A kormány- és államfők elvetették és esztelenségnek nevezték azt az alattomosan terjedő balliberális álláspontot, miszerint a fejlett világ országaiban kevesebb gyermeknek kellene születnie. Az eszetlen balliberális érvelés szerint csak így menthetjük meg a Földet például a globális klímaváltozástól. Ennek a gyermek- és családellenes elképzelésnek a képviselői megvetik a családtámogatásokat, ellenzik, akadályozzák a családpolitikára fordítandó erőfeszítéseket és forrásokat. Ez ellen az ideológiai őrület ellen is szót emeltek a Budapesti Demográfiai Csúcs meghívottjai.
A Várkert Bazárban megrendezett kétnapos nemzetközi konferencián Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök kiemelte: helyes a demográfiai változásokat a jelenlegi problémák élére emelni, azon kihívások közé, amelyek azonnali cselekvést követelnek. Minden ország, Közép-Európa és az egész kontinens jövője szempontjából fontos, hogy megoldják ezeket a problémákat – jelentette ki.
Szerbia készen áll, hogy együttműködjön Magyarországgal és a többi közép-európai országgal a demográfiai kihívások kezelésében
– emelte ki.
Úgy vélte, helyes demográfiai csúcsot tartani, hiszen itt tanulhatnak egymástól. Az európai országok az elöregedő népesség, a csökkenő születésszám és a migráció problémájával néznek szembe, és ez sok lehetőséget biztosít az együttműködésre, a bevált gyakorlatok megosztására – mutatott rá. A szerb államfő méltatta a magyar családpolitikai intézkedéseket, amelyek javítottak a demográfiai mutatókon, így – mondta – az egész magyar társadalom megelégedésére szolgálnak.
A családpolitika eredményei csak hosszú távon mutatkoznak meg, ezért továbbra is kemény munkára, sok erőfeszítésre van szükség. Szerbiában igyekeznek modern, minőségi államot építeni, hogy a fiatalok bátran tervezhessék a jövőjüket, vállaljanak gyermekeket – tette hozzá. Megjegyezte: a szerb-magyar kapcsolatok soha nem látott magasságokban vannak, és e tekintetben meg kell köszönni Orbán Viktor magyar miniszterelnök elkötelezett munkáját.
Andrej Babis cseh miniszterelnök arról beszélt, hogy a demográfiai változások témája nem olyan népszerű, mint a klímaváltozás, de a csökkenő népességnek hasonlóan súlyos következményei lehetnek az országainkban.
A jó államot onnan lehet megismerni, hogy az emberek nem féltik a jövőjüket, a népesség nő, de nem a migráció révén
– vélekedett.
Kifejtette: Közép-Európa olyan térség, ahol jó élni, ahol jó körülményeket teremtettek a családoknak. A visegrádi régióban nemcsak a jó gazdasági helyzet és a biztonság az elsődleges cél, hanem a jó családpolitika kialakítása is – hangsúlyozta. Babis megjegyezte: fontos családbarát lehetőségeket biztosítani azoknak az anyáknak, akik visszamennének dolgozni, és összességében hatékony családpolitikára van szükség, amely megfelel a mai fiatalok igényeinek. Andrej Babis kitért rá: sok család gazdasági okokból nem vállal harmadik gyermeket, pedig ösztönözni kell a harmadik gyermek vállalását, és itt merül fel az állam szerepe. Meg kell találni azokat a lehetőségeket, amelyekkel támogathatják a három gyermeket nevelő családokat – mondta.
Tony Abbott korábbi ausztrál miniszterelnök elmondta: olyan politikára van szükség, amely támogatja a családokat, és nem a bevándorlással akarja elérni a népességnövekedést. Magyarország családbarát programja egyedi, és veszi a politikai bátorságot, hogy ösztönözze a népességnövekedést, ezért más országoknak is tanulmányozniuk kell – hangoztatta.
Úgy látja, ha kevesebb gyermek születik a nyugati országokban, ezek az államok kisebbek és gyengébbek lesznek, ami kifejezetten hátrányos egy olyan világban, ahol az országok versengenek egymással. Közölte:
A Nyugat zsugorodása a becslések szerint gyorsulni fog, így idővel megváltozhat a világ rendje. A probléma a Nyugat számára abban áll, hogy más országok egyre nagyobbakká és gazdagabbakká válnak
– magyarázta. Mint elmondta: a bevándorlás révén ugyan növekedhet a népesség, de a nyugat-európai országok jelentős része megtapasztalta, hogy a bevándorlók nem képesek integrálódni, ami terhet jelent a társadalomra.
A párbeszéd és a kölcsönös eszmecsere jegyében Orbán Viktor magyar miniszterelnök elmondta, hogy szerinte mi a jó recept a sikeres családpolitikához, ezzel megosztva a magyar családpolitika alappilléreit a csúcs vendégeivel.
- Szükség van alkotmányos alapokra, ezek hiányában nem lehet hosszú távú családpolitikát folytatni. Ezek az alkotmányos alapok védenek meg a családellenes bírósági döntésektől, valamint attól, hogy a gyakran családellenes nemzetközi szervezetek, NGO-k, hálózatok „behatoljanak” a magyar államéletbe, döntéshozatalba.
- A jó családpolitikához kellenek gazdasági alapok is: Magyarországon tíz év alatt kétszeresére növelték a családoknak juttatott költségvetési támogatást. Hosszú éveken keresztül van szükség kiszámítható családtámogatási szisztémára.
- A családtámogatási juttatásokat össze kell kötni a munkavállalással, a gyermekeknek nyújtott támogatásokat pedig össze kell kapcsolni a szülői kötelességek teljesítésével.
A magyar családpolitika sikerességének feltételei:
- A kereszténység visszaerősödése Európában.
- Legyenek társak, ugyanis egyedül nem megy (pl. Csehország és Szerbia).
- A magyar nemzeti össztermék 2030-ig minden évben legalább 2 százalékkal haladja meg az unió gazdasági növekedésének átlagát.
A magyar családpolitika szellemi alapjai:
- Minden gyermeknek joga van apához és anyához.
- A család és a gyermek nem más, mint a nemzeti közösség biológiai újratermelésének előfeltétele.
- Ha nincsenek családok és gyermekek, akkor egy nemzeti közösség el fog tűnni.
- A családtámogatási rendszer eredményességében akkor érhető el a fordulópont, ha a gyermeket vállalók garantáltan jobb életszínvonalon élnek, mintha nem vállaltak volna gyermeket.
Ha nincsenek családok és gyermekek, akkor egy nemzeti közösség el tud tűnni, ha pedig egy nemzet eltűnik, valami pótolhatatlan tűnik el a világból
– mondta a magyar miniszterelnök. A népességfogyás Orbán szerint nem világjelenség és nem is a keresztény civilizáció jellegzetessége, hanem általános európai jelenség, aminek az oka a két világháború iszonyatos embervesztesége, amelyből a mai napig nem sikerült talpra állni. És mivel a politika idézte elő a bajt, kijavítani sem lehet a problémákat erőteljes állami szerepvállalás nélkül – jelentette ki.
- A demográfia kérdésében a migrációs megoldást távol kell tartani.
- Nem szabad hozzájárulni egy lakosságcseréhez.
- Azt az esztelen érvelést is el kell utasítani, amely szerint a Föld akkor járna jobban, ha kevesebb gyermek születne.
- A teremtés rendje szerint az ökoszisztémának az ember nem ellenfele, hanem része, ezért nem szembefordítani kell a kettőt egymással, hanem értelmesen kell kijelölni az egyre növekvő számú emberiség helyét az ökoszisztémában.
Európában, „a magas politikai szalonok világában” a magyar demográfiai politika céljáról – a 2,1-es termékenységi mutató eléréséről – 10-ből 9-en azt mondják, nem sikerülhet. De számos korábbi magyar intézkedésről is így nyilatkoztak: ilyen volt például az IMF „hazaküldése”, a bankadó, a rezsicsökkentés, a multinacionális cégek megadóztatása, az arányos jövedelemadó, az egymillió új munkahely létrehozása 10 év alatt, a migránsok megállítása és a határkerítés építése. Minden egyes, a magyar nemzet számára fontos célt, amit kitűztünk – hiába mondta 10-ből 9, hogy nem lehetséges –, végül mégiscsak elértük. Sikerülhet, ha kitartunk.