BMW-projekt: bõven megtérül az állami támogatás
2018.10.12. 14:56
Szijjártó Péter az aláírási ceremónián bejelentette továbbá azt is, hogy a kormány döntése értelmében a leendő BMW autógyár telephelyéhez közel új csomópontot alakítanak ki az M35-ös autópályán, 2x2 kétsávosra bővítik az odavezető összekötő utat, konténerterminált építenek villamosított vasúti összeköttetéssel, új telekommunikációs és gázhálózatot alakítanak ki.
Az egymilliárd eurót meghaladó beruházásból felépülő, 560 focipályának megfelelő területen megvalósuló leendő debreceni BMW-gyárban évente 150 ezer gépkocsit gyártanak majd, és több mint ezer új munkahelyet teremtenek"
– sorolta a külgazdasági miniszter, aki különleges, kivételes sikertörténetnek nevezte, hogy a BMW gyárat épít Magyarországon, Debrecenben, ami elismerése a magyar emberek szorgalmának, tehetségének, a debreceniek profizmusának és a magyar gazdaságpolitikának.
Globális, újkori ipari forradalom zajlik körülöttünk, aminek az autóipar a meghatározója, s ma az autóipar a magyar gazdaság gerincoszlopa"
– mondta a miniszter, majd azzal folytatta, hogy a magyar gazdaság dimenzióváltás állapotában van, ahová érdemes lesz a magas technológiát, a kutatás-fejlesztési eredményeket befektetni.
A BMW debreceni beruházása ezt a lendületet viszi tovább, ami jó lehetőséget teremt arra, hogy a gazdasági növekedés tartósan 4 százalék fölött legyen"
– mutatott rá a külügyminiszter, aki méltatta, hogy ma Magyarországon 6 ezer német vállalat 300 ezer magyar embert foglalkoztat, Németország a legnagyobb befektető, s hazánk első számú gazdasági partnere. A Németországba irányuló magyar export az idén meg fogja haladni a 30 milliárd eurót - fűzte hozzá.
Szijjártó Péter köszönetet mondott mindazoknak, akik a beruházás bejelentését megelőző 14 hónapig tartó tárgyalásokon képviselték a magyar érdekeket, külön is megnevezve a jelen levő Palkovics László innovációs és technológiai minisztert, akinek a tárcája "oroszlánrészt vállalt a beruházás előkészítésében".
Oliver Zipse, a BMW csoport igazgatótanácsának tagja azt mondta, több mint 160 európai helyszínt vizsgáltak meg mielőtt Debrecenben megtalálták amit keresnek. Jelezte, hogy a döntésben sokat számított a város hozzáállása, a jó infrastruktúra, a megfelelő nagyságú terület megléte és a képzett munkaerő rendelkezésre állása, illetve az, hogy mind a magyar kormány, mind a debreceni önkormányzat elkötelezte magát megfelelő képzések indítására.
Oliver Zipse közlése szerint 2019-ben kezdik meg a terepmunkákat, a környezeti infrastruktúra kialakítása után kezdődi az építkezés, majd a gépek, robotok telepítése.