Az előző EP-választáshoz képest idén 600 ezerrel többen szavaztak a Fideszre
2019.05.28. 11:10
A honi és nemzetközi bevándorláspárti politikai elit és média szemlátomást nehezen tud mit kezdeni azzal, hogy a 2015-ben kicsúcsosodó európai migránskrízisre adott megfelelő és határozott kormányzati válasz – ami az EP-választásokat illeti – több mint 600 ezer új szavazót hozott a Fidesznek. Ugyanis az NVI adatai szerint a Fidesz a 2014-es EP-választáson összesen 1 193 991 szavazó bizalmát nyerte el, idén azonban a rekordrészvételnek köszönhetően ez a szám már 1 803 282-re duzzadt.
Összehasonlításképpen a 16 százalékos Gyurcsány-féle DK-ra összesen nem szavaztak annyian (555 286), mint amennyivel megnőtt 2014-hez képest a Fidesz EP-listás szavazótábora.
Érdemes azt is megjegyezni, hogy számszerűen ekkora szavazótábora a Fidesznek soha sem volt egy európai parlamenti választáson, mert hiába szerzett az idei 52 százalékhoz képest 2009-ben többet (56,36%), a voksok tekintetében mindössze 1 632 309-et összesítettek. Nem véletlenül számolt be erről a sikerről egyöntetűen a világsajtó, hatalmas győzelmet említve.
Az Index az 52 százalékos Fidesz-győzelem ellenére bukást jövendöl
„Rekordrészvétel mellett rekordgyőzelmet arattunk„ – mondta tegnap este Orbán Viktor, miután az 50 százalék feletti eredményével megsemmisítő vereséget mért az ellenzékre a Fidesz, még Budapesten is. A fölényes és Európa-szerte egyedülállónak tekinthető győzelem ellenére azonban az Index munkatársa úgy látta, hogy gondban van Orbán Viktor.
Nagyarányú győzelmet aratott a Fidesz a keményvonalas bevándorlásellenes álláspontjának köszönhetően a megosztott ellenzék felett
– írta a Reuters hírügynökség, amely még csak nem is próbálta lebecsülni az Európa-szerte egyedülálló sikert.
Hasonló módon értekezett a tegnapról a francia AFP is, anyagukban kiemelték, hogy
hatalmas győzelmet zsebelt be az Orbán Viktor vezette Fidesz.
Megemlítették azt is, hogy dacára a rekordmagas részvételnek, a második helyen lévő, 16,3 százalékos DK messze lemaradt a kormányzó párttól.
Emlékezetes, ezzel az eredménnyel a kormánypártok 13 mandátumot szereztek, míg az ellenzék összesen nyolc képviselőt küldhet majd Brüsszelbe: a Demokratikus Koalíció (DK) négyet, a Momentum kettőt, az MSZP-Párbeszéd és a Jobbik pedig egyet-egyet.