A Fidesz bocsánatkérésre szólította fel a Magyarországról hazudozó holland kereszténydemokratákat
2018.06.04. 16:29
Novák Katalin, a Fidesz alelnöke a holland kereszténydemokrata párt hétvégi határozatára hétfőn levélben reagált, amelyben az áll, a holland párt hazugságokat állít Magyarországról, a Fideszről és az alkotmánymódosításról.
A dokumentumban az alelnök azt írta, a CDA hazudik, amikor azt állítja, hogy a most zajló alaptörvény-módosítás veszélyes a jogállamiságra és a demokráciára, veszélyezteti a bírói függetlenséget, a sajtószabadságot és a civil szervezetek függetlenségét, valamint korlátozza az alapvető szabadságjogokat.
Hozzátette, hazudnak abban is, hogy a Fidesz szembefordult az európai együttműködéssel, és kampányában szándékosan hamis tényeket közölt, valamint hogy a Fidesz kormányfőjelöltje bosszút ígért az ellenzéknek.
Különösen fájdalmas, hogy testvérpártunk, kereszténydemokrata szövetségesünk határozatában egy sor valótlanság szerepel, ezért alappal feltételezzük, hogy "szándékos hazugságokról" van szó – fogalmazott Novák Katalin.
"Ha az Európai Néppárt egységét fenn akarjuk tartani, úgy megengedhetetlen egy tagpárt részéről egy másik tagpárt irányában minden előzetes konzultáció nélkül megfogalmazott hazug vádaskodás" – írta.
A CDA hétvégi kongresszusán elfogadott indítványban, amelyet hétfőn ismertetett a Politico, az áll, hogy fel kell függeszteni a Fidesz tagságát az Európai Néppártban (EPP), amennyiben Orbán Viktor miniszterelnök nem tér vissza korábbi politikájához. A Fideszhez hasonlóan az EPP-hez tartozó CDA olyan határvonalak meghúzására szólította fel a néppártot, amelyeket ha valamely tagpárt átlép, akkor kezdeményezni lehessen az ideiglenes kizárását – írta a brüsszeli hírportál.
A holland kereszténydemokraták leszögezték: a Fidesz korábban "értékes tagja volt a pártcsaládnak", ehhez kellene visszatérnie. A Politico szerint ez az eddigi legkeményebb kiállás az EPP-tagpártok részéről.
A De Volkskrant című holland napilap is beszámolt a CDA-kongresszusról. Mint írták, a párt tagjai két "vörös vonalat" neveztek meg: a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) esetleges bezáratását, illetve a "Stop Soros" törvénycsomag elfogadását.