Hosszú Katinka, a magyar Iron Lady
2016.08.07. 10:28
Hosszú Katinka világcsúcsot jelentő 4:26.36-os idővel lett olimpiai bajnok Rióban, női 400 méteres vegyesúszásban, ezzel megszerezve Magyarország második aranyérmét az ötkarikás játékok első napján. A második helyen záró amerikai Maya Dirado közel öt másodperc hátránnyal ért célba Katinka mögött.
Hosszú Katinkát aligha kell bemutatni a magyar közönségnek, azonban az ötszörös világbajnok gyors- és vegyesúszó olimpikonról kevesen tudják, hogy az első olyan versenyző, aki egy időben tartja a világcsúcsot rövid pályán mindhárom vegyesúszó számban.
A rendszerváltás évében, 1989-ben született Pécsett a magyar Iron Ladyt. Elmondása szerint életének öt vastörvénye van, ezt mindazoknak ajánlja, akik még nem találták meg céljaikat, vagy keresik a hozzávezető utat, illetve néhányszor már visszafordultak, megrettenve a nehézségektől.
- Minden edzés előtt többször emlékeztetem magam arra, mit kell tennem azért, hogy a későbbi célomat elérjem.
- Ha már belefogtam az edzésbe, nem kaphatok senkitől felmentést, különösen nem önmagamtól.
- Nem félek a nehezebb utat választani.
- Soha nem a biztos siker felé vezető utat keresem, hanem azt, ahol akár kudarc is érhet, mert a kudarc is a siker felé vezető út.
- A kemény munka mindig kifizetődő, sohasem vész el. Előbb vagy utóbb megtérül.
Katinka számára az első igazi sikert a 2009-es római világbajnokság hozta meg. 200 méteres vegyesúszó számban nyert bronzérmet (amivel a világbajnokság első magyar érmét szerezte). Ám a vb utolsó napjára tartogatta a legnagyobb meglepetést, mely megalapozta az Iron Lady imázst: 400 m vegyesen 4:30.31 perces idővel világbajnoki- és Európa-csúcsot úszva aranyérmet nyert.
A római világbajnokság után a következő mérföldkőhöz 2013-ban érkezett el Katinka, hiszen bejelentette, hogy 2013-tól a Vasas SC színeiben versenyez tovább. Sikert sikerre halmozva a rövid pályás világkupa eindhoveni állomásán két nap alatt négyszer úszott világcsúcsot.
Az év végén a LEN 2013 legjobb európai úszónőjének választotta. Ám a sikereknek nem örvendhetett sokáig, hiszen 2015-ben a Swimming World című amerikai folyóiratban megjelent egy cikk, amelyben a szerző, azt állította Hosszúról, hogy rendkívüli eredményességének hátterében teljesítménynövelő szerek használata áll. A Magyar Úszó Szövetség elnöke, Gyárfás Tamás nyilatkozatban utasította el az úszónőt ért doppingvádakat. Hosszú egy sajtótájékoztatón reagált a megjelent írásra, és cáfolta annak tartalmát, majd beperelte a lapot és annak kiadóját.
Eddig a két vegyes számban nem akadt igazi kihívója, ezenkívül hátúszásban is indul, azonban abban a számban ő lesz a kihívó. 200 pillangón minden bizonnyal döntős lesz, de az igazi siker a mostani aranyérem után az lenne, ha a váltóval érne el egy meghökkentő eredményt, mert ebben a számban már 1952 óta nincs érmünk.