Zaklattak egy nővért a nyakláncán viselt kereszt miatt egy londoni kórházban
2021.10.07. 07:30
A 61 éves Mary Onuoha, a Croydon Egyetemi Kórház műtős nővére elmondta, hogy a munkája közben többször is bántalmazták és nyomás alá helyezték, hogy vegye le vagy takarja el a nyakláncát.
A nővért a Keresztény Jogi Központ védi, és zaklatással, közvetlen és közvetett megkülönböztetéssel, valamint tisztességtelen elbocsátással vádolja a Croydoni Egészségügyi Szolgálatot.
Ügyvédei azzal érvelnek, hogy a munkáltató megsértette az emberi jogok európai egyezménye (EJEE) 9. cikkét és az egyenlőségről szóló törvényt.
A probléma 2018 augusztusában fokozódott, amikor a főnökei elrendelték, hogy távolítsa el a keresztet, mondván, hogy ez az NHS öltözködési szabályainak és egységes politikájának megsértése, és egészségügyi kockázatot jelent rá és a betegekre nézve.
Onuoha azzal érvel, hogy az NHS vezetősége sértette meg az öltözködési kódexet, amely kimondja:
Az NHS örömmel fogadja az egyéni stílusok és vallási követelmények különböző megjelenési formáit az öltözködéssel kapcsolatban, amit érzékenyen kezelnek, és személyesen állapodnak meg róla a vezetővel, de azoknak meg kell felelniük az egészségügyi, biztonsági előírásoknak. A turbán, hidzsáb, kipa viselése bizonyos kulturális/vallási normákból fakadóan a sokszínűség üdvözlendő része.”
Onuoha ügyvédei szerint az öltözködési szabályokat következetlenül alkalmazták, más ápolónők és a személyzet tagjai gyakran viseltek különféle ékszereket, hidzsábot, turbánt és vallási karkötőt a kórtermekben, mégsem eltávolították el őket.
Ezzel a politikával ellentétben a munkáltató azt állította, hogy a nyakon lévő tárgyak – például lánc, kereszt – „sérülés- vagy fertőzésveszélyt” jelentettek.
Roger Kiska, a Keresztény Jogi Központ munkatársa elmondta:
A Keresztény Jogi Központ álláspontja az, hogy ez nem egészségügyi és biztonsági kérdés. (...) Nyilvánvalóan sérti a vallásszabadságot és azt a jogot, hogy kereszt viselése útján nyilvánítsa ki hitét. Ha Marynek megvannak a maga mély indokai, amiért a keresztet hitének megnyilvánulásaként akarja viselni, a törvény ezt védi. Tehát ha valóban egészségügyi és biztonsági kérdésről van szó, akkor vegyes üzeneteket közvetítenek, és úgy tűnik, hogy csak cenzúrázni akarják a kereszt üzenetét.”
A Croydoni Egészségügyi Szolgálat szóvivője azt mondta, nem nyilatkoznak folyamatban lévő jogi eljárásokról.