Tizenkét szexuális bűncselekményt elkövető transznemű rab van a skót női börtönökben
2021.11.05. 08:00
A biológiailag férfi nemű transzrabok között csak egy olyan van, aki ténylegesen elvégezte a nemváltoztató műtétet, míg a többi tizenegy csupán nőnek vallotta magát. A Keep Prisons Single Sex kampánycsoport igazgatója, dr. Kate Coleman a The Timesnak elmondta:
A bizonyítékok egyértelműen azt mutatják, hogy ahol a női börtönökben férfi nemű rabokat tartanak fogva, függetlenül attól, hogy ők hogyan azonosítják magukat, az negatívan érinti a börtönben lévő nőket.”
A biológiai értelemben vett férfiak női börtönökben való elhelyezésének kockázatát már régóta bizonyították, a nemi identitással foglalkozó szakemberek brit szövetségének akkori elnöke, dr. James Barrett 2015-ben arra figyelmeztette a parlamentet, hogy börtöninformációk sokasága utal arra: a női identitású férfi szexuális bűnözők nemváltásának „mozgatórugója” az volt, hogy „a későbbi szexuális bűncselekmények elkövetését megkönnyítsék”.
A női börtönökben előforduló „transznemű szexuális erőszak” egyik figyelemre méltó esete volt, amikor
A kétszeres nemi erőszaktevő Martin Pontingot, aki később Jessica Winfieldként azonosította magát, pedig el kellett különíteni, miután állítólag szexuálisan zaklatta rabtársait a Bronzefield női börtönben.
A stirlingi Cornton Vale női büntetés-végrehajtási intézet korábbi igazgatója, Rhona Hotchkiss elmondta:
Tapasztalataim szerint mindig problémát jelent, ha transzneműek vannak a női rabok között, és a nyilvánvaló fizikai vagy szexuális fenyegetésen túl, ami néha problémát jelent, már maga az a tény, hogy férfitestű rabok vannak a kiszolgáltatott nők között, szorongást és megdöbbenést okoz nekik.”
A skót börtönszolgálat jelenleg vizsgálja az ország transzneműekkel kapcsolatos börtönpolitikáját és azt, hogy meg kell-e szüntetni a biológiai férfiak női börtönökben való elhelyezésének gyakorlatát.
annak érdekében, hogy javítsa a „munka- és lakókörnyezetet, biztosítva, hogy az mentes legyen minden transzfób és homofób viselkedéstől”.
A skót börtönszolgálat szóvivője elmondta:
Felismertük a szélesebb körű konzultáció szükségességét, ami majd lehetőséget biztosít a csoportok széles körének a véleménynyilvánításra.”
Az SPS azt állította, hogy a transznemű fogvatartottak elhelyezéséről szóló döntés egyéni kockázatértékelésen alapul, amely figyelembe veszi „az egyénekre és az egyének által jelentett kockázatokat”. Az év elején a skót rendőrség közölte: a feltételezett nemi erőszaktevők és más bűnözők számára megengedett, hogy az általuk választott nemmel azonosítsák magukat, mondván, hogy a rendőrség az „önbevalláson” kívül semmilyen bizonyítékot nem kér a személy választott nemére vonatkozóan.