Majdnem 5000 könyvet tiltottak be a rasszizmusra hivatkozva
2021.09.08. 20:40
Nagyszabású irodalmi tisztogatást hajtottak végre Kanadában az Ontario tartomány délnyugati részének egyes francia nyelvű iskoláiban. A mintegy harminc intézményt magában foglaló Providence katolikus iskolatanács könyvtárában csaknem 5000 gyerekkönyvet semmisítettek meg, mindezt az őslakosokkal való megbékélés érdekében, számol be a történtekről a V4NA.
Az eset még 2019-ben történt, de csak most került nyilvánosságra. Két évvel ezelőtt nagyszabású ünnepséget rendeztek az iskola tanulói részére,
A diákoknak videót is készítettek, elmagyarázva a folyamat lényegét, mely szerint eltemetik a rasszizmus, a diszkrimináció és a sztereotípiák hamvait abban a reményben, hogy egy befogadó országban fognak felnőni, ahol mindenki jólétben és biztonságban élhet.
A cikkből az is kiderül, hogy a szervezők eredeti elképzelése az volt, hogy az összes nem kívánatos könyvet elégetik, ám ezt az ötletet elvetették, mert attól tartottak, hogy túl nagy lesz a felháborodás a szülők és a tanárok részéről. Az iskolatanács szóvivője, Lyne Cossette elmondása alapján ezeket a könyveket újrahasznosították. Hozzátette: elavult és nem megfelelő tartalmú könyveket selejteztek le az iskolák könyvtáraiból. Szám szerint 155 különböző művet selejtezett le a bizottság, 152 könyvet jóváhagytak, 193 mű értékelés még jelenleg is tart.
A betiltott könyvek között van a világhírű belga szerző, Hervé egyik legnépszerűbb képregénye, az 1932-ben megjelent Tintin Amerikában című kötet, amelyben a főhős egy indiánra azt mondja, hogy rézbőrű. Az iskolatanács véleménye szerint a képregény nyelvezete nem megfelelő és a kanadai őslakosokat negatív színben tünteti fel és helytelenül ábrázolja a rajzokon.
Az Asterix Amerikában című képregényt ugyanis szintén eltávolította a bizottság a könyvtárak polcairól, mert szerintük a történetben szereplő indián lány mély dekoltázsa és miniszoknyája túlságosan szexuális tartalmú.