A franciák lassan ráeszmélnek arra, hogy radikálisokat nem simogatunk
2020.10.19. 15:45
Három héten belül már a második terroristaindíttatású, a Mohamed-karikatúrákhoz köthető támadás történt Franciaországban pénteken. Szeptember végén letartóztattak egy 25 éves pakisztáni férfit, aki egy hentesbárddal megsebesített két embert a Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap volt párizsi szerkesztőségének közelében. A férfi az újrapublikált Mohamed-karikatúrák miatt azt vette a fejébe, hogy felgyújtja a vicclap szerkesztőségét.
A múlt héten pedig azért kellett meghalnia egy földrajz–történelem szakos tanárnak, mert a szólásszabadságról szóló óráján Mohamed-karikatúrákat mutatott a diákoknak. Az egyik – az óráról egyébként hiányzó tanuló – apját felháborította az eset, és a közösségi oldalakon közzétette az iskola címét és a tanár nevét, ami után Samuel Paty fenyegető telefonhívásokat kapott, és az iskola igazgatójával együtt feljelentést tett.
Gyilkosát, a 18 éves Abdullah Anzorovot nem ismerte.
Gérald Darmanin francia belügyminiszter ma a Europe 1 rádiócsatorna vendége volt, ahol elmondta, a hatóságok nagyszabású akciót indítottak, amelynek keretében több tucat szervezetet ellenőriznek. Ismertetése szerint magánszemélyeket is meglátogatnak majd a rendőrök, köztük olyanokat, akiket a titkosszolgálat is figyel.
Körülbelül ötven szervezetet keresnek majd fel az állami szervek a hét folyamán. Közülük többet – a köztársasági elnök kérésére – feloszlatnak a Miniszterek Tanácsában”
– jelentette ki a belügyminiszter.
Gérald Darmanin meg is nevezett két szervezetet, amelyet nagy valószínűséggel felszámolnak.
Darmanin elmondása szerint a CCIF egyértelműen köthető a merénylethez, ugyanis a gyilkos apja is utalt a szervezetre. Elmondása szerint a CCIF egy olyan szervezet, amely részesül az állami támogatásokban, az adókedvezményekben, és elítéli az állami iszlamofóbiát.
„A szervezethez tartozó bizonyos személyek miatt azt gondoljuk, hogy ők a köztársaság ellenségei” – jelentette ki.
A BarakaCity már korábban is a hatóságok látókörébe került.
2015-ben azért, mert engedély nélkül filmeztek drónnal egy mentőautó-konvojt Szíriában, 2017-ben pedig a terrorizmus finanszírozásának gyanúja miatt lepték meg a szervezetet a terrorelhárítók. A nyomozást 2019-ben lezárták, következményei nem igazán lettek.
A BarakaCity vezetője és alapítója, Idriss Sihamedi a Twitteren reagált a belügyminiszter kijelentéseire.
Panaszt fogok tenni hatalommal való visszaélés miatt, és megvédem 2 millió szegény ember érdekeit a világon. Azzal, hogy meg akarnak fojtani egy humanitárius egyesületet, amely segíti a szegényeket, megmutatja a muszlimokkal szembeni gyűlöletüket, bárhol is vannak. Erről az esetről az egész világon beszélni fognak”
– írta.
Je vais déposer plainte pour abus de pouvoir et défendre l’intérêt de 2 millions de pauvres dans le monde.
Vouloir étrangler une association humanitaire qui aide les pauvres démontre votre haine des musulmans où qu’ils se trouvent.
Cette affaire sera entendue dans le monde ! https://t.co/AIfdBrlc7U
— Idriss Sihamedi (@IdrissSihamedi) October 19, 2020
Sihamedit egyébként épp a múlt szerdán tartóztatták le a francia hatóságok, ugyanis a Twitteren kezdte zaklatni az RMC rádió egyik munkatársát, Zohra Bitant, aki nem hezitált, és feljelentette a francia sajtó által előszeretettel szalafistának nevezett férfit. Továbbá Sihamedi a Charlie Hebdo egyik korábbi újságírójáról is személyes információkat tett közzé, amiért szintén feljelentették.
A BarakaCity ügyvédje a Twitteren hőzöngött egy sort a letartóztatás után, ugyanis szerinte a rendőrök erőszakosak voltak, összetörtek ezt-azt, és rendetlenséget hagytak maguk után. Ez egy házkutatásnál egyébként előfordul.
Le journaliste et fondateur de @Barakacity a subi de lourdes violences policières lors de la perquisition de son domicile ce matin. Le siège de l'ONG a été également saccagé lors d'une perquisition.
L'État se venge d'@IdrissSihamedi après #ZinebElRhazouiGate #soutienbarakacity pic.twitter.com/QA7kXk9DTN— Dômes & Minarets ? (@domes_minarets) October 14, 2020
Idriss Simahedi személyével mindenképpen érdemes foglalkozni.
Twitter-oldalán Simahedi tényfeltáró újságírónak nevezi magát, illetve egy afgán közmondás is olvasható a leírásban:
Az olvasókra bízzuk, hogy mire gondolhatott a szerző.
Simahedi folyamatosan botrányos kijelentései miatt kerül be a francia sajtóba.
A koronavírus-járvány kitörésekor arról értekezett, hogy ez milyen jó neki, mert „életében először boldogon mondhatja azt egy nőnek, aki kezet akar vele fogni, hogy nem”.
Amikor szeptember elején megkezdődött Párizsban a 2015 januárjában elkövetett véres dzsihadista támadásokkal összefüggésbe hozható vádlottak pere, Simahedi akkor sem halasztotta el a lehetőséget egy kis gyalázkodásra. A per elkezdését a Charlie Hebdo azzal ünnepelte, hogy újra publikálta a Mohamed-karikatúrákat, amelyek miatt lemészárolták a szerkesztőség tagjait, Simahedi pedig ezt nehezen viselte.
A muszlim vezető szerint a megismételt közléssel inzultálják az ő prófétájukat, nevetségessé teszik és világszerte megsértik a muszlimokat. Véleménye szerint a muszlim közösség szereplőinek meg kellene húzniuk a vörös vonalakat.
Allah átkozza meg Charlie-t, és gyújtsa fel a sírjaikat”
– írta Sihamedi, aki azt is bevallotta, hogy sokszor imádkozik is ezért.
Augusztus végén Sihamedi arról értekezett, hogy a törvények sem képesek kiirtani azt a gondolatot, miszerint mártírként meghalni a legszebb dolog a hívő ember életében, és hogy az elnyomás és az igazságtalanság elleni küzdelem kötelesség.
Azt is kiírta a Twitterére, hogy „muszlim mártírok = terroristák, keresztény mártírok = szentek”.
Ezzel egyébként a christchurchi terrortámadásra utalt.
Tous les commentaires ci dessous révèlent exactement ce que je dénonce : les vénérations des martyrs chrétiens devenus saints, vs les musulmans qui se défendent et meurent pour leur religion comme á christchurch. Martyrs musulmans = terroristes, Martyrs chrétiens = saints.
— Idriss Sihamedi (@IdrissSihamedi) August 27, 2020