El kellene végre felejteni a petárdázást!
2018.12.27. 14:23
Közeledik a szilveszter, ilyenkor pedig sokan gondolják úgy, hogy ahelyett, hogy kimennének megnézni a tűzijátékot például a Hősök terére, inkább maguk csinálják a kertben, rosszabb esetben pedig petárdát használnak, aminek aztán tényleg semmi értelme nincsen, nem szép, csak durran egy nagyot, ami megijeszti a kutyákat.
A rendőrség, a katasztrófavédelem és a mentőszolgálat ráadásul csütörtökön arról tartott sajtótájékoztatót, hogy milyen veszéllyel járhatnak ezek az eszközök. Povázsai Sándor, az Országos Rendőr-főkapitányság igazgatásrendészeti főosztálya rendészeti osztályának vezetője elmondta, az idén eddig 279 esetben indult pirotechnikai eszközökkel kapcsolatos szabálysértési eljárás.
Petárdát magánszemély nem használhat még az ünnepi időszakban sem, mivel már a birtoklása is szabálysértésnek számít, és 150 ezer forintig terjedő büntetéssel sújtható"
– ismertette.
Badonszki Csaba, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzvédelmi főosztályvezető-helyettese elmondta, az elmúlt években a tűzesetek zömét elsősorban az okozta, hogy meggyulladt a pirotechnikai eszközök környezetében lévő növényzet vagy a közelben lévő épület teteje, esetleg erkélye.
Ezek elkerülésére figyelni kell a tárgyak egymástól, a növényzettől az emberektől és az épületektől való távolságára, a rakéták irányára, és biztosítani kell az esetleges tűz oltására szolgáló vizet is – mondta, hozzátéve, a szélre is figyelni kell, s arra is, hogy az ilyen termékek jól legyenek rögzítve használat előtt. A főosztályvezető-helyettes közölte, egyre többen használnak pirotechnikai termékeket, de az ezekhez köthető tűzesetek száma nem nőtt jelentősen: tavaly december 31. és január 1. között tizenhat ilyen esethez kellett kivonulniuk a munkatársainak.
A legnagyobb veszélyt az illegálisan beszerzett vagy az otthon barkácsolt pirotechnikai eszközök jelentik, de a legálisan beszerzett termékeknél is be kell tartani a józan ész szabályait. Tavaly tizenöten szenvedtek pirotechnikai eszközöktől baleseteket, sokszor előfordult, hogy gyermekek vagy kiskorúak voltak az áldozatok"
– mondta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatója.