Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Szívszorító: ezért ne petárdázz!

Tóth Dalma

2016.12.29. 22:34

A szilveszteri pirotechnikai eszközök durva hang- és fényhatásai halálra rémítik az állatokat. Összeszedtük neked mit tegyél, hogy ne veszítsd el kedvencet, vagy mit tudsz tenni, ha már elkóborolt a kutyád, illetve mit tudsz tenni, ha találkozol az utcán egy megrémült állattal.

A kutyáknak sokkal jobb a hallása, mint az embereké. Az emberi fül csak 20 ezer hertzig érzékeli a hangokat, a kutyák viszont az ennél jóval magasabb frekvenciájú, akár 45 ezer hertzes hangokat is meghallják. Ezért lehet őket síppal jól irányítani, és ezért fordulhat elő az, hogy fejvesztve menekülnek a szobából, ha meghallják a porszívó hangját.

A szilveszterkor használatos pirotechnikai eszközök veszélyt jelentenek a négylábú kedvenceinkre.

A petárdák miatt kutyák és macskák sokkos állapotba kerülhetnek, bepánikolhatnak és menekülni próbálnak. Ilyenkor az állatok ön és közveszélyesen, zavarodottan futnak az életükért – írja az Illatos úti Ebtelep honlapján.

Az állatmentőknek általában nem kezdődik jól az újév, hiszen ilyenkor a menhelyeket elárasztják az elkóborolt, sokszor balesetet szenvedett ebek. Sajnos hiába az ünnepek előtti kampány, sok gazdi nem veszi komolyan a figyelmeztetéseket és nem törődik azzal, hogy kedvence ilyenkor mit él át.

Ha te nem tartozol ezek közé a gazdik közé, akkor viszont a következőkre ügyelj, hogy biztonságban és nyugalomban tudd a kutyád:

1. MIKROCHIP

Habár a mikrochip beültetése már három éve kötelező, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az állatorvosnál ellenőrizzük a PetVetData rendszerben regisztrált adatokat. Sajnos sokszor nincsenek frissítve az adatok és egy költözés vagy egy telefonszám változás miatt, nem kerül haza a kedvencünk. 

2. NYAKÖRV

Rakjunk a kutyára nyakörvet, amire egy, a telefonszámunkat tartalmazó bilétát is rögzítsünk.

3. PÓRÁZ

Ha sétálni visszük a kutyánkat, még ha megbízható és nagyon nyugodt is az eb, akkor is tegyünk rá pórázt. Ha véletlenül elénk dobnák a petárdát, így nem tud elfutni.

4. EGÉSZSÉGÜGYI SÉTA

Ha a kutyánk láthatóan fél, csak a szükséges egészségügyi sétára menjünk vele, amikor elvégezheti a dolgát. Ne sétáljunk vele órákat.

5. NYUGTATÓSZEREK

Az állatorvossal egyeztetve nyugtatószereket is beszerezhetünk a kedvencek számára. Már több ilyen alkalmakkor használatos gyógynövényes készítmény van forgalomban.

6. ZÁRT HELY

Ha kertben tartjuk a kutyánkat, gondoskodjunk arról, hogy ez estét biztonságos, zárt helyen tölthesse. Engedjük be az előszobába vagy a garázsba. NE KÖSSÜK ÕKET LÁNCRA, MERT AZ NEM MEGOLDÁS! A lánc csak további bonyodalmakat okozhat, a kutya megfojthatja magát, de jobb esetben "csak" elszakítja és elrohan vele, de sajnos így fennakadhat egy kerítésen is.

7. FELÜGYELET

A kutyánk számára az a legjobb, ha otthon tudunk lenni vele, de már az is sokat segít, ha valaki a családból felügyelni tudja a kedvencünket.

Egy sokkos állapotban lévő kutya akár több tíz kilométert is megtehet, ezért ha megszökött, azonnal kezdjük meg a keresést. Használjuk a közösségi oldalakat is, ahol kérhetünk segítséget. Több civil és hivatalos állatvédő tart ügyeletet, akik azonnal tudnak reagálni. Ha mégsem kerül elő a kutyánk, érdemes másnap a menhelyeken és a gyepmesteri telepeken körbekérdezősködni. 

HA TALÁLSZ EGY ELKÓBOROLT KUTYÁT...

Ne légy közömbös, ne hagyd magára! Itt egy remek Facebook-oldal, ahol azonnal posztolhatod, hogy milyen kutyát láttál és hol. A Szilveszteri Állatmentő Ügyelet direkt erre szerveződött. Segítenek chipet olvasni és hazajuttatni a kutyát minél előbb, vagy átmenetileg ideiglenes befogadónál helyezik el a kutyát. Ha segíteni szeretnél, ne habozz, bőven akad feladat, még mindig várják az önkéntesek jelentkezését! Keresnek koordinátorokat, grafikusokat, Facebook szerkesztőket, chipolvasókat, ideiglenes befogadókat és fuvarosokat.

NÉZD MEG MIT MÛVELHET A PETÁRDA ÉS DÖNTS TE!

Mielőtt te is meggyújtanál egy petárdát vagy egy tűzijátékot, nézd meg egy videót arról, hogy ez mit jelenhet egy kutyának. Sajnos a négylábú kedvencek akár epilepsziás rohamot is kaphatnak.

 

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére