Idén is folytatódhat a bérek emelkedése
2018.03.20. 22:58
A KSH MTI-hez eljuttatott adatai szerint januárban a bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 13,8 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, ami hathavi csúcsnak számít.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a keresetek januári emelkedése felülmúlja a 12 százalékos piaci várakozást és meghatározó szerepet játszott benne a minimálbérek 8, illetve 12 százalékos emelése. Az állami szféra egyes területein zajló bérrendezés továbbra is magasabban tartja a béremelkedés ütemét, mint az üzleti szférában tapasztalt mutató.
Ami az idei év hátralevő részét illeti, Virovácz Péter szerint az első negyedévben lehet a legerősebb a bérdinamika, de átlagosan a nettó bérek akár megint kétszámjegyű növekedést mutathatnak.
Béremelés várható az oktatásban és az egészségügyben
Elkerülhetetlen, hogy a 2018-2022 közötti időszakban további jelentős béremelések történjenek az oktatásban és az egészségügyben, ami jó befektetést jelent, és a magyar gazdaság felzárkózását is segíti.
Horváth András, a Takarékbank elemzője is azt állapította meg, hogy a képzett munkaerő egyre fokozottabb hiánya, a közszféra életpálya-fejlesztései és a bérminimum emelések hatására a várakozásokat felülmúlta a keresetek januári emelkedése
2018-ban 9 százalékot meghaladó éves bérnövekedést várnak a Takarékbank elemzői a képzett munkaerő hiánya, a közszférában idén is zajló jelentős bérrendezések, illetve a 8 és 12 százalékos további bérminimum-emelkedés eredményeként. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint az is látszik a részletes adatokból, hogy az állami szférában – részben a választások miatt – jelentősen nőttek a fizetések.
Idén is folytatódhat a bérek emelkedése, a nettó átlagbérek körülbelül 10 százalékos emelkedése várható, az inflációval együtt számolt reálbér-emelkedés pedig 8 százalék körül lehet.