Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Szerbia: nem fordítunk hátat Oroszországnak

888.hu

2016.04.01. 19:32

Az európai uniós csatlakozásért cserébe semmiképp - üzente Ivica Dacsics külügyminiszter pénteken.

Korábban is elmondtuk, hogy szeretnénk csatlakozni, érdekünkben áll csatlakozni az Európai Unióhoz. [...] ez azonban nem mehet az Oroszországgal való jó viszonyunk rovására

- ezt Ivica Dacsics külügyminiszter mondta pénteken Moszkvában, Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel az oldalán.

Dacsics Lavrov mellett az orosz védelmi miniszterrel, Szergej Sojguval is tárgyalt még csütörtökön, a két ország közötti katonai együttműködés bővítéséről, így nem volt meglepő, hogy a szerb külügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóján megerősítette a nyilvánvalót is: Szerbiának nem áll szándékában csatlakozni ahhoz a NATO-hoz, amely rommá bombázta az országot, sőt, az ország érdekelt Oroszországgal való, eddiginél szorosabb védelmi együttműködésben.

A két ország közti katonai együttműködés ugyan nem előzmény nélkül való, de ennek megerősítése mindenképpen figyelemreméltó, főleg a NATO legújabb terveit látva. Az észak-atlanti szövetség ugyanis épp a kelet-európai térségben erősítené Oroszországgal szembeni védővonalait.

Szerbia 2012-ben kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat az unióval, az ehhez szükséges jogharmonizációs lépéselen túl azonban nem sokat haladt előre. Az uniós tagság legfőbb akadályának mindkét oldal Koszovót látja – Brüsszel a csatlakozás előfeltételéül szabta Koszovó függetlenségének elismerését, Belgrád viszont ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, hogy területi integritása nem lehet alku tárgya.

Oroszország támogatja a Koszovót is magába foglaló Szerbia ötletét, ennek Lavrov miniszter pénteken hangot is adott. Az orosz politikus szerint Brüsszelt nem tölti be az ígért független közvetítői szerepét Koszovó és Szerbia között, hiszen nem kéri számon a koszovói vezetésen azt a beváltatlan ígéretét, hogy a koszovói szerb kisebbségnek lehetővé teszi, hogy saját önkormányzatokat hozzanak létre, ezzel is biztosítva a helyben maradásuk lehetőségét, ellenben nyomást gyakorol Belgrádra, hogy szuverén államként ismerje el Koszovót.
 

(B92, InSerbia)

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére