Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Sebastian Kurz: Ausztria szigorúan elutasítja a hajók járőrözésének újraindítását a Sophia műveletben

Ányos Miklós

2020.02.02. 16:10

Ausztria szigorúan elutasítja a hajók járőrözésének újraindítását a Sophia elnevezésű európai uniós (EU-) földközi-tengeri katonai műveletben – jelentette ki Sebastian Kurz osztrák kancellár egy vasárnapi német lapinterjúban.

A politikus a Welt am Sonntag című lapban közölt interjúban jelezte, kormánya mindenképpen megakadályozza, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának egy 2011-es határozatával Líbiával szemben elrendelt fegyverembargó betartásának ellenőrzésére ismét bevessenek hajókat a Sophia-misszióban.

Mint mondta, az EU-s haditengerészeti művelet a polgárháború dúlta országba irányuló fegyverszállítások megakadályozásában eddig is gyakorlatilag hatástalan volt. Az egész misszió

mindenekelőtt mentési művelet volt, amely illegális migránsok ezreinek jelentett menetjegyet Európába

– mondta Sebastian Kurz.

A hajók járőrözésének újraindításáról szóló javaslat csupán átlátszó trükk a mentés újraindítására – fogalmazott az osztrák kormányfő.

A Líbiából embercsempészek szervezésében elindult emberek felvétele az EU-s hajókra

sajnos ahhoz vezetett, hogy nem kevesebben, hanem többen vesztek oda a Földközi-tengeren, mert egyre több migránst vonzott az a kilátás, hogy majd kimentik őket

– fejtette ki Sebastian Kurz.

A Sophia – korábbi nevén Eunavfor Med – missziót 2015-ben indították az EU tagállamai az Észak-Afrikából az EU-ba irányuló embercsempészet visszaszorítására. Az EU-s hajókra felvett emberek fogadása körüli viták miatt tavaly tavasszal leállították a tengeri járőrözést, így repülőgépekről folytatott megfigyelésre és a líbiai parti őrség kiképzésére korlátozódik a misszió felhatalmazása.

A Der Spiegel című német hírmagazin a hét végén hírportálján azt írta, hogy az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) – az EU diplomáciai testülete – a műveletről készített legutóbbi, januári jelentésében a hajós járőrözés felújítását javasolta, és figyelmeztetett, hogy a líbiai polgárháború folytatódása miatt újabb humanitárius válsághelyzet alakulhat ki, így ismét egyre többen vághatnak neki az EU felé vezető tengeri útnak, és egy ilyen helyzet kezelésére nincs felkészülve a parti őrség, amely csupán néhány területet ellenőriz az észak-afrikai ország partvidékén.

A Die Welt című német lap értesülése szerint a tagállamok illetékes képviselőinek testülete egy január 24-én tartott rendkívüli, zárt ülésen elvetette a javaslatot. Különösen Ausztria és Olaszország ellenezte a hajós járőrözés újraindítását, és fenntartásokat jelzett több további tagállam is, köztük Magyarország és Görögország.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére