Kora reggel indult a szavazás Romániában - a tét a családok jövõje
2018.10.06. 12:30
A hatályos román alkotmányban a nemsemleges "házaspárok" fogalom szerepel.
A család fogalmának pontosítását célzó alkotmánymódosító népszavazás akkor lesz érvényes, ha a választói névjegyzékben szereplők több mint 30 százaléka (több mint 5 millió 685 ezer választó) leadja voksát, és a névjegyzékben szereplő polgárok több mint 25 százaléka (csaknem 4 millió 738 ezer polgár) igennel voksol.
Romániában a rendszerváltozás után, 1991-ben elfogadott alkotmányt egyetlen alkalommal módosították, 2003-ban, amikor az euroatlanti és európai uniós csatlakozás követelményeihez igazították a román alaptörvényt.
A mostani alkotmánymódosítást az egyházi hátterű Koalíció a családért nevű, 44 egyesületet tömörítő ernyőszervezet kezdeményezte. Első alkalommal történik meg, hogy polgári kezdeményezésként indult az alkotmánymódosító folyamat Romániában, amelyhez – a szükséges félmillió helyett – több mint hárommillió támogató aláírását mellékeltek. A román alaptörvény átfogó módosítására 2013-ban, az akkor kétharmados többséggel kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL) is kísérletet tett, de tervezetük nem jutott el a népszavazásig, mivel az alkotmánybíróság úgy ítélte meg, hogy a változtatások meghaladnák az alkotmánymódosítás (alkotmányban rögzített) kereteit.
A család alkotmányos meghatározását módosító indítványt a törvényhozók három negyede és a parlamenti pártok többsége támogatta. A pártok nem fordítottak nagy erőket a választók mozgósítására, miután a kezdeményezők arra figyelmeztették őket, hogy ne próbálják politikai célokra kisajátítani a referendumot. A kampányban főleg az egyházak buzdították voksolásra híveiket.
A magyar pártok mindegyike azt kérte szimpatizánsaitól, hogy vegyenek részt a népszavazáson. A két kisebb párt – a Magyar Polgári Párt (MPP) és Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) – igen voksra buzdít, míg az RMDSZ azt kéri választóitól, lelkiismeretük szerint szavazzanak a referendumon, ne engedjenek semmilyen uszításnak.
A népszavazás kétnapos lesz, a szavazókörök szombaton és vasárnap is mindenütt helyi idő szerint 7-től 21 óráig tartanak nyitva.
A Soros György által bőkezűen pénzelt Amnesty International azonnal rámozdult a témára és a meleglobbi két prominens szervezetével – az ECSOL és az ILGA-EUROPE nevű egyesülettel – együtt először a népszavazás megtartása ellen, majd a "nem" mellett kampányoltak. Az Amnesty igyekezett az alkotmánybíróságon is megtámadni a referendumot, mondván, hogy az "visszalépteti Romániát a fejlődés útján".
A Soros-féle Human Rights Watch (HRW) szintén sivalkodott, szerintük az egész szavazás felesleges és puszta pénzkidobás. Úgy látják, hogy a népszavazás marginalizálja a homoszexuálisokat és bűnbakot csinál belőlük.