Az LGBT-közösség nekiment a hagyományos családmodellrõl szóló népszavazásnak
2018.10.05. 20:57
Romániát hetek óta lázban tartja a hétvégén soron következő népszavazás, amely a család fogalmának alkotmányos meghatározásáról fog szólni. Ha a népszavazás sikeres lesz, akkor úgy módosítják a román alkotmányt, hogy a család „egy férfi és egy nő önkéntes elhatározásával létrehozott házasságon” alapul. A jelenlegi megfogalmazásban csak "házaspárok" szerepelnek, ami vonatkozhat két férfire és két nőre is.
A kétnapos népszavazáson a következő kérdésre kell majd igennek vagy nemmel voksolniuk a választóknak: "egyetért-e az alkotmánymódosító törvénnyel abban a formában, ahogy azt elfogadta a parlament?”
Amiatt panaszkodnak, hogy az elmúlt két hétben több atrocitás érte a homoszexuálisokat és csak rosszabbodott az LMBTQ-közösség helyzete az amúgy is konzervatív országban. Mindezt természetesen családról tartandó népszavazásnak tudják be.
A Soros-féle Human Rights Watch (HRW) szerint az egész referendum felesleges és puszta pénzkidobás. Úgy látják, hogy a népszavazás marginalizálja a homoszexuálisokat és bűnbakot csinál belőlük. Persze, amikor a demokrácia eszközével, a népszavazással él egy ország, és várhatóan a szervezet értékrendjével ellentétes eredmény fog születni, egyből elkezdenek sivalkodni, és azt hangoztatják, hogy felesleges az állampolgárok véleményét kikérdezni.
Soros másik szervezete az Amnesty International is akcióba lendült korábban, ők az alkotmánybíróságon támadták meg a kezdeményezést. Érvelésük alapján a szavazás könnyen hozhat olyan eredményt, amely "visszalépteti Romániát a fejlődés útján." Kifogásolták azt is, hogy az alkotmánymódosítás után a homoszexuálisok házasságának legalizációja gyakorlatilag lehetetlenné válna.
Az LMBTQ-aktivisták azt remélik, hogy ha összeházasodni majd nem is tudnak, lehetővé teszik számukra, hogy hivatalosan civil élettársi kapcsolatban élhessenek. Megjegyzik, hogy az LMBTQ-közösséget ért kár már visszafordíthatatlan.
Az alkotmánymódosító törvényjavaslat a Koalíció a családért nevű ernyőszervezet polgári kezdeményezéseként indult 2016-ban. A dokumentumot a szükséges félmillió helyett, több mint hárommillió ember írta alá. Miután a bukaresti parlament elé került a kezdeményezés, mindkét házban a képviselők több mind háromnegyedével szavazták meg. Már csak az maradt hátra, hogy az állampolgárok is rábólintsanak.