A norvégoknak is elegük lett, hazaküldik a migránsokat
2016.04.01. 21:45
Az európai merényletek elkövetői között sokan vannak, akik Franciaországban vagy Belgiumban születtek és nevelkedtek. Ez is mutatja, milyen jelentőséggel bírna a sikeres integráció és ezért is fontos, hogy hányan jöhetnek Norvégiába. A szigorú migrációs politikára ezért is van szükség
– így indokolta a bevándorlási szabályok szigorítását a norvégok integrációért felelős minisztere. Norvégia még rágódik a bevándorlási törvény novemberben előirányzott, a kormányzó és az ellenzéki pártok által is elvben elfogadott módosításán, az új miniszter azonban addig sem tétovázik: Európában elsőként hazaküldi azokat a menedékjogot kapott migránsokat, akik nem szorulnak már rá a befogadó ország nyújtotta védelemre. Norvégia ezzel a döntésével megelőzte a hasonló lépéseket fontolgató Németországot, és szigorúbb feltételeket szab a menedékkérők hosszú távú befogadására, mint az idén januárban hirtelen eszmélt Ausztria.
A migránsok hazaküldésére akkor kapnak lehetőséget a hivatalok, ha a küldő ország biztonsági, politikai vagy emberi jogi helyzete ezt lehetővé teszi, de egyéni hatáskörben is dönthetnek úgy, hogy hazaküldik a korábban befogadott menekülteket. A miniszter szerint erre lehetőséget adnak a jelenleg hatályos norvég törvények is, bár tény, hogy korábban nem éltek ezzel a lehetőséggel. Az állandó letelepedési engedéllyel rendelkező migránsokra a rendelkezés nem vonatkozik.
Az új szabályok jelenleg mintegy 15 ezer, több éve Norvégiában élő, főként Szíriából, Irakból és Afganisztánból érkezett menekültet érintenek, illetve a tavaly a Közel-Keletről és Észak-Afrikából érkezett 30 ezer még elbírálás alatt lévő menedékkérőre is alkalmazhatók lesznek. Õk letelepedési engedélyt is nehezebben kapnak majd, hiszen a jelenlegi 3 év helyett ennek megszerzését csak öt év norvégiai tartózkodás után igényelhetnék.
A rendelkezést ellenzők elsősorban azzal érvelnek, hogy az nem segíti, hanem éppen hátráltatja az integrációt. Azt mondják, a menedékkérők nem lesznek eléggé motiváltak, hogy beilleszkedjenek, ha azt látják, hogy csak öt év múlva biztosíthatják végleg a helyüket új hazájukba. A miniszter erre annyit felelt:
senkinek nem jár alanyi jogon, hogy egy másik országban telepítsék le. Norvégia menedéket és védelmet ajánl nekik, de ha a béke és a stabilitás visszatér az országukba, nekik is haza kell menniük.
A miniszter szeretné megelőzni, hogy Norvégiában is létrejöjjenek azok a párhuzamos közösségek, amelyek annyira jellemzők Svédországra, és amelyeknek a kialakulását csak azért sikerült eddig megakadályozni, mert a norvég hatóságok nem engedik a migránsoknak, hogy ott telepedjenek le, ahol akarnak. A terrorveszély elhárítása érdekében a norvég kormány azt tervezi, hogy a jelenleginél szélesebb jogkörrel ruházza fel a rendőrséget, hogy azonosító adatokat tároljon a menedékkérőkről.























































































