Svéd dilemma: hogyan szólítsuk a lapra szerelt IKEA bútort?
2022.02.12. 09:00
Az esélyegyenlőségi ombudsman rögvest kimondta, hogy a diákot diszkriminálták. A tanár képtelen volt megtenni azt a szívességet, hogy a magát sem fiúként, sem lányként meghatározó diákot a svéd nyelvben ismert, semleges „hen” névmással illesse. A példátlan eset nyomán az ifjú tanuló egyik családja beviharzott az iskolába, és a tettes azonnali „deresre húzását” követelte. Azaz közölték az igazgatóval, hogy a tanár nem akarja figyelembe venni a tanuló nemi identitását. A direktor természetesen azonnal intézkedett, és megígérte, hogy beszél a makacs, földhözragadt tanerő fejével, ám erőfeszítései kudarcba fulladtak, továbbra sem használta a semleges névmást.
Az Esélyegyenlőségi Ombudsman 150 000 svéd korona, (kb. 5 millió forint) kártérítés megfizetésére kötelezte az iskolát. Isabelle Arsova, a hivatal munkatársának nyilatkozata szerint a diákoknak „biztonságban és megbecsülve” kellene érezni magukat az iskolákban, és a tanároknak közvetíteniük kellene ezeket az értékeket.
„- Amikor a tanár tudatosan megtagadja a diák által előnyben részesített névmás használatát, az a zaklatás egyik súlyos formájának minősül, és ezt meg kell akadályozni – ” nyilatkozta Isabelle Arsova. A tanárt, aki földhözragadt módon többször is megtagadta a nemileg semleges névmás használatát, már elbocsátotta az iskola.
Svédország mindössze hét éve, 2015-ben vette fel a szótárakban férfiak esetében használatos „han”, illetve a nőre utaló „hon” mellé a semleges nemű „hen” névmást.
A svéd nyelvészek, illetve társadalommérnökök azt azonban még nem tisztázták, hogyan kell szólítani azt férfinak látszó nőt, vagy nőnek látszó férfit, aki délután kettő és hat között lapra szerelt IKEA bútornak érzi magát?