Guller Zoltán: Az újranyitás előtt semmi értelme a hosszabb bezárás kockázatát vállalni
2021.02.02. 11:00
Guller Zoltán a Magyar Nemzet keddi számában megjelent interjúban arról is beszélt, hogy tíz hónappal a koronavírus-járvány kitörése és egy sok szempontból tragikus év után mindent újra kell tervezni.
Felidézte, hogy egy éve még arról számoltak be, hogy
Brüsszelben pedig csak tanácskoznak, de egyetlen olyan intézkedés sem született eddig, amely a vállalkozásokat támogatná – jegyezte meg Guller Zoltán.
„Nem jön segítség Budapestről sem”
A vezérigazgató megfogalmazása szerint jó lenne, ha az ellenzéki polgármesterek küzdenének a vállalkozások életben maradásáért.
Budapestnek ideje volna Bécs, Prága, Berlin vagy éppen Róma önkormányzatától tanulni, és pénzzel, kedvezményekkel, legalább valamivel segíteni a turizmus szereplőit
– mutatott rá.
Guller Zoltán leszögezte: a kormány az első pillanattól az ágazat mellett áll:
„Megszorítások helyett adót csökkentünk, támogattunk és támogatunk mindenkit, akit tudunk. Borászt, szálláshely-üzemeltetőt, népzenészt, cigányzenészt, fesztiválszervezőt, étterem-tulajdonost, zenekart, felszolgálót, séfet. Továbbá minden idegenvezetőt, rendezvényszervezőt, attrakció-üzemeltetőt, buszos vállalkozót, utazás-szervezőt” – sorolta a széles körben érintett vállalkozói, munkavállalói kört.
Kifejtette, hogy a célok érdekében több ezer fejlesztés zajlik, mivel a kormány semmit nem állított le, inkább magasabb fokozatra kapcsolt, így a támogatások segítik a cégeket, és versenyképessé teszik hazánkat.
Előrevetítette, hogy
Eközben tucatnyi attrakciót, kastélyt, várat és gyógyhelyet korszerűsítenek, és rövidesen indul minden idők legnagyobb gyógyfürdő-fejlesztési programja.
A nagyvállalatok minden támogatási forinthoz még egyet hozzátesznek, így kétszer annyi pénz áramlik a gazdaságba, kétszer annyi munkahely jön létre dupla annyi adóbevétellel. A fejlesztésekre kihelyezett támogatások tíz éven belül megtérülhetnek – jelezte.
Guller Zoltán szerint a magyar turizmus azonnal újraindul, amint lehet. Addig is a költségvetés fizeti a munkaerőköltség kétharmadát, maradt a házhoz szállítás ötszázalékos áfája, nincs idegenforgalmi adó és turizmusfejlesztési hozzájárulás – emelte ki.
Az is a támogatás része, hogy nem lehet felmondani a bérleti szerződéseket, nem kell fizetni a hiteleket, kamatokat. Változatlanul kedvező a Szép-kártya adóterhe, dübörög a Széchenyi hitelkártya program. A kormány támogatásainak eddigi összege meghaladja a kétmilliárd eurót a turizmusban – foglalta össze.
Az MTÜ vezérigazgatója a piaci szereplőktől azt kérte, hogy a hátralévő hetekben tartsanak ki, és tartsák be a szabályokat.
Az újranyitás előtt semmi értelme a hosszabb bezárás vagy a vírusfertőzés kockázatát vállalni
– húzta alá.