Lement a bölcsészkar a Szabadság térre legyőzni a rasszizmust
2020.06.07. 17:11
Ma délben tartották az első magyar Black Lives Matter tüntetést, melyen a várakozásokhoz képest sokan, mintegy ezerötszáz-kétezer ember jelent meg.
Ez a közepes méretű gimnáziumnyi ember ugyan elsőre nem tűnik soknak, de érezhetően több embert mozgatott meg George Floyd halála, mint az elmúlt évek bármelyik ellenzéki tüntetése – rabszolgástul-oktatásostul.
A tüntetésre eredetileg úgy érkeztem, hogy egy főképp rasszizmus elleni harcnak feltüntetett kormányellenes demonstrációban lesz részem – ami a szervezők célja lehetett egyébként –, de
Magyar párbeszédet elvétve lehetett hallani, főképp csak a fűben ülő vagy az emlékműnél szelfiző fiatal egyetemista lányok voltak magyarok. A mellettem nem messze kamerázó balos tudósító kollégáknak is nehezére esett magyar anyanyelvű interjúalanyt találniuk, hogy valamit fel tudjanak mutatni.
A szervezők ugyan mindent megtettek annak érdekében, hogy George Floyd halálát valami kacifántos úton-módon megpróbálták kormányellenes, mármint magyar kormány-ellenes haraggá formálni, ez azonban látványosan elbukott.
Rendkívül kínosra és izzadságszagúra sikeredtek a beszédek, mikor a második szervezők egyre másra céloztak beszédeikben a magyar kormány – általuk vélt – viselt dolgaira, mire
A szekunder szégyenérzet engem is elragadott mikor szegény G-Ras (a gitáros-rasztás-rapper ligetvédő srác) próbálta egy antikapitalista ernyő alá betuszkolni a rasszimus-vegánság-környezetvédelem triót, és a „koriptid szisztim vi criétid” elleni harcra felszólítani, de még a tüntetők között is látványos derültség támadt, mikor megemlítette, hogy a rasszizmus mellett harcolni kell a „spíszizim” ellen is.
Ideológiailag kevésbé képzett elvtársaknak: a „speciesism” [„fajizmus”] húsevés haladó elnevezése, mikor nem veszed észre, hogy az állatokat csak állatoknak tartani, és megenni vagy megfejni őket népirtás.
A beszéd végére már drukkoltam is neki, hogy legalább valami kevéske forradalmi lázat tudjon szítani a fülledt nyári időben.
Nem sikerült.
A szomszédban
A Black Lives Matter-tüntetéssel szemben, a tér másik oldalán tüntettek a magyar cigányság elleni rasszizmus ellen, jóval kevesebben, mintegy száz fő. A hazánkban jóval indokoltabb, és némi jogalappal is bíró tüntetésre viszont alig mentek át a feketék életéért szelfiző egyetemisták.
Bár a cigányzene egyértelműen áthallatszott a tér füvesített részére, ahol a bölcsészkar üldögélt, a legtöbbjüknek fontosabb volt, hogy sörözzenek egyet a haverokkal, mint az, hogy a cigányok jogaiért is ugyanúgy kiálljanak, mint a feketékért.