FKF-ügy: hiába a sivalkodás, jogi alapon váltak meg a négy szakszervezeti vezetõtõl
2017.01.18. 08:28
Csontos István jelezte, hogy sem a társaság alapító okiratában, sem szervezeti és működési szabályzatában nem szerepel feladataik között "érdekképviseleti tevékenység ellátása", így
eleve jogellenes volt, hogy a négy ember főállásban tevékenykedett e területen."
Jogi szakvéleményükből idézve megjegyezte, a négy ember nem végzett ténylegesen munkát a társaság számára, az pedig eléggé ellentétes a jogszabállyal, hogy a vállalat által fizetett alkalmazott a munkáltatóval szemben hivatott képviselni a dolgozókat a tulajdonos vagy valamely hatóság előtt.
Felvetette azt is, ha ők ilyen módon évi harmincmillió forinttal támogatják a szakszervezet működését, akkor az innentől kezdve már nem tud független lenni, hiszen mi akadályozza meg azt, hogy ezért a munkáltatónak esetleg kérései is legyenek.
Mint mondta, az is aggályokat vethet fel, hogy az összeget a szakszervezet közbeszerzés nélkül használhatta fel, olyan feladatokra is, amit maga a vállalat is elláthat, majd hosszan sorolta a médiában az ügy kapcsán megjelent téves megállapításokat. Azokkal a sajtóközlésekkel kapcsolatban, hogy a bértárgyalások közben szüntették meg a négy ember szerződését, Csontos István úgy nyilatkozott:
jelenleg nem zajlanak ilyen egyeztetések a cégnél; a szakszervezet ugyan jelezte tárgyalási szándékát, de nem konkretizálta igényét, így az érdemi tárgyalások nem kezdődhettek meg."
Mint ismeretes, Csontos István vezérigazgató pénteken tájékoztatta az MTI-t arról, hogy azonnali hatállyal megszüntették az FKF-nél működő szakszervezet titkárának, valamint a három szakszervezeti koordinátornak a munkaviszonyát. A társaság vezetője levelében úgy fogalmazott, elsődleges célkitűzéseinek egyike azon szerződések felülvizsgálata, amelyeket az FKF-re nézve kedvezőtlen feltételekkel kötöttek. Ennek keretében vonta meg az évi 30 millió forintos FKF-es szakszervezeti támogatást, amely összeg felhasználásáról a mai napig nem kapott részletes elszámolást.
A másik, a szakszervezet jogsértő működését felszámoló döntését pénteken hozta meg: megszüntette a főállásban, teljes munkaidőben foglalkoztatott szakszervezeti titkár és a három szakszervezeti koordinátor munkaszerződését. Hangsúlyozta, hogy a munkavállalók bért, cafeteriát és egyéb juttatásokat kaptak az FKF-től, miközben nem végeztek munkát a társaságnak. A cég csak az alapbérükre megközelítőleg 30 millió forintot fordított évente – tette hozzá.