Akkor mégis jók a lengyelek?
2015.10.26. 14:52
Steffen Seibert tájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta, hogy
a német kormány nem kommentálja baráti demokráciákban lebonyolított választások eredményét, és Lengyelország esetében is előbb bevárja a hivatalos végeredményt. Ezután Angela Merkel kancellár egész biztosan kapcsolatba lép majd a választás győztesével.
A két ország között szoros partneri és baráti kapcsolat alakult ki, nem csak a politikai együttműködés szintjén. Ezt mutatja, hogy sok lengyel él Németországban, és láthatóan jól érzik magukat."
A kormányszóvívő hozzátette:
Azt szeretnénk, hogy ez így is maradjon, és az új kormánnyal is a bizalmon és a barátságon alapuló együttműködés bontakozzon ki".
A szóvivő kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy a kancellár milyen emlékeket őriz a Jog és Igazságosság elnöke, Jaroslaw Kaczynski vezette korábbi lengyel kormányról. Mint mondta, kormányszóvivőként nem feladata a kancellár emlékeiről értekezni, és tudomása szerint a PiS nem is Jaroslaw Kaczynskit, hanem Beata Szydlót jelölte kormányfőnek, Angela Merkel így vele tartja majd a kapcsolatot.
Jaroslaw Kaczynski 2006-2007-ben volt miniszterelnök. Pártja, a nemzeti konzervatív PiS pedig 2005-től 2007-ig volt hatalmon. A német és a lengyel kormány viszonya ebben az időszakban nem volt feszültségektől mentes.
A PiS a vasárnapi választáson az eredménybecslések szerint abszolút többséget szerzett a törvényhozás alsóházában (szejm), így várhatóan egyedül alakíthat kormányt.
Az aggodalom érezhető volt a német sajtóban a lengyel jobboldal vasárnapi diadala következtében. A németek szerint "sötét idők" jönnek Európára a lengyel konzervatívok győzelme miatt.
(MTI)
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
vg.hu