Botrányszag van Botka városában - hangulatjelentés Szegedrõl
2017.09.12. 19:38
Suttog a város, hogy valami nagyon nincs rendben Szegeddel. Nagy talány, hogy mi alapján működik a szegedi Fidesz szervezet, és hogyan gondolkodnak a jobb oldali városatyák. Nehezen értelmezhető, hogy ki kivel van, és a képviselők melyik kapura játszanak a térfélen. Botka vajon hány frakciót vezet Szegeden? Nem tudni. Reméljük csak a sajátját, és már azt sem sokáig.
A konteó szintű elméleteket most tegyük félre, és objektíven, amit tudni lehet Szegedről, terítsük magunk elé. 2010-ben megváltozott a politikai összetétel a déli városban. Az előző évekhez képest a polgármesteri székbe újból Botka ült, de az ellenzéknek ekkor többsége lett a közgyűlésben. Ádáz harcok, polémiák jellemezték a 2014-ig tartó időszakot, amikor elérkezett az atomrobbanás: túlnyomó többségben az MSZP és Gyurcsány emberei foglalták el a városházi patkót, s a tiszaföldvári születésű politikus negyedszerre is városvezető lett. Tehát a konzervatív erőket a szegedi választók két vállra fektették. Akkora Hirosima volt ez a jobboldalon, hogy tüntetőlegesen különváltak az új és a régi jobbosok a városban. Kothencz János vezetésével – aki az ÁGOTA Alapítvány és a L.É.T. Egyesület alapítója, valamint a Szeged-Csanádi Egyházmegye Gyermekvédelmi Szolgáltatójának igazgatója – megalakult a Fidesz-L.É.T. frakció, míg a KDNP-s képviselők egy másik csoportot alakítottak. Az a hír járta akkoriban, hogy Kothencz egyértelműen a régi fideszes embereket tette felelőssé a vereségért, ezért még szellemi közösséget sem kívánt velük vállalni. Azóta három év telt el. Az ellenzéki magatartás jellemzőit a magából következő állapot ellenére mégsem az ellenérdekelt felek merítik ki. Érzékelhető attakok csak a helyi civilek részéről vannak. A mára egyértelműen országos közszereplővé vált Szabó Bálint szegedi jogvédő harsány csatározásain kívül még néhány üzenet tűnik fel, amely a helyiek számára ordító jel lehetne Botka politikájáról. Ezeket félretéve azonban más nem történik, valóban mintha sóval hintették volna be a várost.
Orbán Viktor miniszterelnök 2017 elején a Modern Városok Program keretében mintegy 70 milliárd forint értékű fejlesztésre tett ígéretet, Botkával együtt tartva ennek sajtónyilvános bejelentését. Ez is azt mutatja, hogy amíg Botka kicsinyes csatározásokban őrlődik, addig a nemzeti konzervatív kormánynak a városlakók az elsődlegesek, nem a városvezetés színezete. Így van ez jól. Pontosabban így lenne ez jól, ha a városvezető Botka László nem köpködne és rugdosódna szüntelen, és nem csinálna rendre a saját tányérjába. A fejlesztések mellett ugyanis jó néhány milliárd forint adósságot hagyott maga mögött, amelyet a kormány kifizetett helyette.
Tény, hogy Botka csak zsenigyanús „topmenedzserekkel” hajlandó együtt dolgozni. Az Állami Számvevőszék 2011-es kimutatása alapján a városvezetők olyannyira brillíroztak az uniós források adta pályázati lehetőségekkel, hogy 2010-re már 23,4 milliárd forint adósságot halmoztak fel. Ugyanezen kabinet volt felelős a Mars téri piac fejlesztési forrásainak racionális átláthatóságáért is. Igazi know-how, amely 2010-ben megvalósult. A projekt önrészére már nem tellett, ezért hitelfelvétel útján elzálogosították az egyik helyi középiskolát. A brüsszeli pénz megérkezett ugyan a városhoz, de egyelőre nem tudni mi lett vele, mert a banki hitelt a mai napig törleszti a piacot kezelő gazdasági társaság, vagyis a piacos bérlők fizetik a pályázat költségeit. Ma már tudjuk a Nemzeti Nyomozóiroda több, mint 600 millió forint értékű különösen nagy értékre elkövetett csalás, hűtlen kezelés és hivatali visszaélés gyanújával nyomoz, és az OLAF is érdeklődik a történtek miatt Brüsszelben. Szóval Botka szereti a kompetens, szakmai hozzáértést...
Folytatva a sort, Botka László jegyzője, dr. Mózes Ervin az alpolgármesterrel és a kabinetvezetővel a vádlottak padján ül. A jelek szerint a többmilliós parkolási bérletek csak úgy záporoztak évente Botka holdudvarához, ismerősökhöz, politikusokhoz, más városi elöljárókhoz, pénzügyi hiányt okozva ezzel a városnak. De ugyanúgy öregbíti Szeged hírnevét a sötét öltönyös és táskás emberektől hangos Szeviép-ügy az országban, a több száz kifizetetlen építési alvállalkozóval együtt. Meg ott van még Czeglédy Csaba politikus diákszövetkezete is, amelyek által szinte naponta fröccsen a sár Botkára, a helyi ellenzéki képviselők helyett azonban csak a civilek emelik a hangjukat. A maguk módján, a rendelkezésre álló eszközökkel időnként próbálkoznak szócsövet szerezni maguknak a médiában. És ott lenne még napi témának a szegények piacának, a szegedi Cserepes sornak a története, amelyet Botkáék szinte kicsontoztak. Erővel – ki tudja milyen okoknál fogva – megindult a kereskedők kiebrudalása a területről. Ma már szinte kong a piac az ürességtől, vevőt is alig látni. Úgy hírlik, Botka allergiás a vásárterekre, nem egy „piacozós” típus, nem szereti a kavalkádot. A Mars tér után tehát már a második piacterület, amellyel probléma van Szegeden. Ha lenne muníció és karizma a helyi jobboldali ellenzékben, hetente meg kellene szólalni ebben az ügyben, hiszen pontosan a saját választóival kerül így szembe a miniszterelnök-jelölt úr, mert a szegényeket és a nyugdíjasokat gyalázza ezzel. Ezt többen naponta meg is jegyzik a Cserepes sori kereskedők közül. A téma szinte a földön hever Szegeden. Néhány hete új parkolóautomatákat szereltek fel a Városban, elhagyva a papír alapú szelvényeket. Másfél hét múlva üzemképtelenné vált a rendszer, a szoftverprobléma napokra lebénította Szegedet. Újabb jel arra, hogy Botkánál a szakmaiság az elsődleges… Többek szerint evvel a beruházással is lesz még probléma elég, hiszen az uniós forrásból finanszírozott, több százmilliós projekt büdzséjét üzemeltetésre fordította a város, brüsszeli pénzt pedig csak fejlesztésekre lehetett volna költeni. Nagy különbség. Tehát itt is kellemetlen eljárások várhatóak. De a szegedi ellenzék erre sem szól egy szót sem.
Mindenki fejlődést akar. Szeretnénk, ha a városban lennének végre igazi munkahelyek a gyermekeink, unokáink számára, és jó lenne, ha véget érnének a városházi mutyik! De érthetetlen, ami évek óta itt folyik. Miért passzívak ennyire a helyi fideszesek Szegeden? Egy bizonyos, ősszel változások köszönhetnek be, a szegedi tagszervezet új elnököt választ magának, és a mozgósítás megkezdődhet. Hatása lehet még annak is, hogy a tavaszi parlamenti megmérettetésre való felkészülés nagyobb sebességbe kapcsol, amely által komoly szervezeti és személyi változások lehetnek majd előirányozva a változások érdekében. Erre várunk!