Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Vakon, de nem süketen válogattunk

888.hu

2016.01.12. 19:18

Interjú Pierrot-val, A Dal 2016 egyik zsûritagjával.

Január 23-án rajtol A Dal 2016. A közmédia a műsor elindulásának ötödik évfordulója alkalmából számos újítással készül. A tét továbbra is nagy: a 30 elődöntőbe jutott versenyző közül kikerülő győztes képviselheti Magyarországot a stockholmi Euróvíziós Dalfesztiválon.

888.hu: A 30 döntős dalt vakon választották ki a 372 pályaműből. Emiatt nem áll fenn annak a veszélye, hogy színpadon nem lesz elég hatásos az előadás?

Vakon, de nem süketen válogattunk. Azaz a feladatunk az volt, hogy az audio élmény alapján döntsünk, mely szerzemények azok, amelyek elég színvonalasak ahhoz, hogy a műsorban bemutatkozást nyerjenek. Ehhez tökéletesen megfelelt az is, hogy csak halljuk a dalokat. Így emlékeim szerint 70-80 dalt jelöltünk meg. Ezt a társaságot szűrtük tovább pontozással és úgy, hogy már tudomást szereztünk arról, kik vannak a dalok mögött.

Így alakult ki a harmincas mezőny. A színpadi előadásnak valóban nagy jelentősége van egy produkció értékelésénél, de épp azért van a televíziós műsor, hogy mindenki számára kiderüljön, kapunk-e többet az előadótól élőben, mint ha csak hallgatjuk a dalát.

888.hu: Miben más a Megasztár csiszolatlan, kezdő énekeseit és A Dal gyakorlott, profi előadóit zsűrizni?

A tehetségkutató jellegű műsorok zsűrije egyfajta mentorként, tanárbácsiként kell kezelje a tehetséges, de a szemük előtt fejlődő aspiránsokat, akik különböző karaoke feladatokban mérettetnek meg. Általában kezdők, akiknek le kell küzdeniük a lámpalázukat, az ismeretlen közegtől való félelmüket és néhány rossz beidegződésüket, tehát építő kritikákkal kell segíteni őket. A Dal azonban egy táncdalfesztiválhoz hasonló seregszemle, ahol kész előadók kész dalokkal, kész produkciókkal jelentkeznek, így a zsűri elsősorban műelemző kritikusként kell viselkedjen. Nem mondom, hogy itt nincs helye az építő kritikáknak, de nem ez az elsődleges cél. Ha nagyon szigorúan nézem a dolgot, akkor végeredményben az általunk bemutatkozásra érdemes produkciókban kell megkeresnünk azokat a hibákat, amelyek alapján végül kiszórjuk az egyszer már kiemelteket. De a szerepkör ezen túlmutat: hiszek benne, hogy a szakmai kritikák a közönség véleményalkotását is befolyásolják, finomítják, talán kissé élesítik a tévénézők látását és hallását.

888.hu: Milyen érzés egy egykori zsűritársról véleményt formálni, nem alakul ki kellemetlen helyzet?

Érdekes helyzet lesz Pély Barnával szemben állni, de nem félek a konfrontációtól. Egyrészt Barna intelligens ember, nyilván felméri majd, hogy a jelenlegi leosztás szerint neki a színpadon, nekem pedig a zsűri asztalánál kell maximálisat nyújtani. Így lenne ez fordított esetben is. Másrészt minden művésznek tudnia kell, hogy harmincból mindössze egyetlen egy jut majd el Stockholmba, hiszen ez a játékszabály. Harmadrészt viszont azt is tudom, hogy Barna esetében olyan kiváló zenészről van szó, aki szívvel-lélekkel muzsikál, így nem hiszem, hogy rossz véleményeket fog begyűjteni tőlünk a produkciója után.

888.hu: Van már titkos favorit vagy még nagyon egy szinten van a mezőny?

Első blikkre viszonylag kevés kifejezetten eurovízió-kompatibilis dalt fedeztem fel, de hagyom magam meggyőzni - például a színpadi produkciók, esetleges újrahangszerelések, érdemi változtatások által. Sodorni fog a műsor, épp úgy, mint a nézőket. Attól sem könnyű megmenekülni, hogy egy dal sokadik hallgatásra bizony egészen más hatással van mindenkire, mint amikor először találkozott vele.

Várjuk ki a végét!

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére