Vajon jól lehet lakni a Gourmet Fesztiválon?
2018.05.19. 10:15
Szó szerint elmentünk zabálni az OTP Bank - Gourmet Fesztiválra, ami május 17-től 20-ig, azaz most vasárnapig tart. Egyet azonban biztosan megtanultunk: ide nem zabálni jár az ember. Sok kritika éri a fesztivált, leginkább olyanoktól, akik ki sem mennek rá. A következő jelzőket szokták a Gourmet után pakolni: fensziskedés, rongyrázás, burzsujkodás. A fesztivál imidzséhez tartozik az úgymond "elit" vagy inkább "celeb" hangulat. Ebből kinnlétünk alatt szerencsére nem sokat tapasztaltunk. Annyi valóban megállapítható, hogy vannak egyedek, akik a rongyrázás lehetősége miatt vonulnak ki a fesztiválra. Ezekről a magukat "elitnek" aposztrofáló illetőkről leginkább azt kell tudni (empirista állítás következik), hogy este tízre ők isszák magukat a legvállalhatatlanabbra, de ordenáré magatartásuk szerencsére elvész a higgadt és kulturáltan étkező többség mellett.
A Gourmet Fesztivál sajnos drága, de ez még nem teszi a kiváltságosok fesztiváljává. Sokan keresik az ehhez hasonló gasztroélményeket, sokak kíváncsiak arra, hogy milyen ízeket rejthet egy ilyen fesztivál. A pia például olcsóbb, mint a nagyobb hazai zenei fesztiválokon, a napijegy ára is elfogadható, pláne, hogy jobbnál jobb kaja- és piakuponok járnak mellé. Amit meg kell fizetni azok a minőségi alapanyagok, az ételek tehát drágák és az adagok kicsik. Ilyen ízekkel azonban nem minden nap találkozik az ember, ám ez sokakat (például engem) nem kárpótol. Ha a fesztivál mondjuk egy 25%-kal tudná csökkentei az ételek árát, az már sokkal de sokkal barátságosabb lenne. Viszont ilyen magas árak mellett is kijelenthető, hogy nagyon sokan kíváncsiak a fesztiválra, és nem csak a budai villákból merészkednek le a Millenárisra.
Sokan úgy gondolják, hogy az ilyen jellegű eseményeket feltétlenül kritizálni kell, de lássuk a szilárd tényeket: a Gourmet nem sokban különbözik egy átlag gasztrofesztiváltól. A pozitívum, hogy takaros körülmények között, szép környezetben eszegethetünk és válogathatunk olyan éttermek fogásai közül, amelyekbe nem minden nap juthatunk el. Új és különleges ízvilágokkal találkozhatunk, a programok során főzőtippeket és recepteket is elsajátíthatunk. Ami negatívum, hogy az adagok méretarányosan tényleg drágák, de 4-5 fogást meg tudunk kóstolni úgy, hogy még egész jól állunk költésileg. Nehéz ítéletet mondani, mert tényleg zavaró lehet az olykor fel-felbukkanó celebek harsány rongyrázása, vagy a kopasz BMW-s kaszt otromba viselkedése, vagy amikor meglátjuk, hogy a fogásunk pár falatból áll, de összességében nagyon kellemes a hangulat, és a jelenlegi 20 fok környékén mozgó időjárás is rásegít a dologra. Az ízek pedig tényleg fantasztikusak.
Hogy burzsuj vagy sznob lenne a fesztivál? Fogalmazzunk úgy, hogy vannak normális, nem felvágós arcok, és természetesen, ahogy a legtöbb fesztiválon (kivéve a Brutal Assaulton) vannak sznob és burzsujkodó emberek. A lényeg, hogy mi magunkkal és a kajákkal foglalkozzunk. Fesztiválhoz képest jó áron mérik a belga sört, van Unicum stand, szóval minden adott egy laza bebaszáshoz is. Összegezve, a Gourmet leginkább a kíváncsi emberek és a gyakorlott szakácsok fesztiválja. Egy jó élménynek elmegy, de mindenki tudja, hogy nincs jobb egy szegedi halászlénél vagy a nagyi csirkepaprikásánál. A fensziségtől sem csúszik jobban gourmet bor a házi pálinkánál, vagy egy jó 220 forintos Soproni Ipánál. Van, akinek biztosan bejön a Gourmet fesztivál, van, akinek biztosan nem fog soha, és van, aki magasról tojik erre az egészre. Egyszer érdemes kipróbálni mindenkinek, de akadémiai vitát nem érdemes folytatni arról, hogy milyen és hogy kinek való. A lényeg, hogy ezzel a fesztivállal – így vagy úgy –, a világszinten feltörekvő magyar gasztronómiát és annak tehetségeit támogatjuk.
- Almalomb
- Borkonyha
- Baricska Csárda (legjobb)
- Dobrumba
- Lángguszta
- Larus Étterem
- Sparhelt
- Desszert Neked
- Tenger és Föld (Lángguszta)
- Vadas marha gőzgombócban (Larus étterem)
- Bélszínshawarma (Dobrumba)
- Túrógombóc rebarbara (Émile)
- Marhaoldalas, túrógombóc, spárga (Gusto13)
- Sós mogyoró, barack (Gerbeaud)
- Babgulyás (Baricska Csárda)
- Korianderes vadraguleves (Borkonyha)
- A Costes kacsás gombóca
- Pomo d'Oro
- Jamie's Pizzeria
- Kistücsök étterem nyurgapontyos gombóca
- ÉS Bisztró lángosai
- KIOSK mini Kobe burgere
- Moszkvatér Bisztró két pelmenyi fogása (a kaukázusi bárány azért király)
- Villa Medici Étterem (sajnos nagy csalódás)
Ha sör, akkor Belgium büszkeségei, ha bor, akkor Grand Tokaj (Áts Károly miatt leginkább).
Az ugyanis mindenhol egészen rettenetes. A pultban állók egyfolytában beszélgetnek egymással, vagy viccelődnek vagy flörtölnek (egymással), kicsit félvállról veszik a kiszolgálást. Ha feltűnik egy ismerősük, akár 10-15 percig elbeszélgetnek vele kedélyesen, nem törődve a többi vendéggel. Van ahol kaotikussá teszi a kiszolgálást, hogy pincérek álldogálnak a stand előtt, aminek nem sok haszna van. A standosokat pedig jellemzi egyfajta általános pökhendi lazaság. Értem én, hogy a Gourmet Fesztiválon kint lenni menő a szakmában, de azért na... A mai világban sokszor a kiszolgálás az, ami igazán számít.
Erre csak annyit mondanék, hogy a lányok egészen biztosan jól ellesznek. De végül is az a lényeg, hogy nekik jó legyen.