Tudományosan a vallásról
2016.02.11. 13:18
Kutatók általi alátámasztást nyert az a hipotézis, miszerint a szigorú vallásosság kifejezetten együttműködésre és produktivitásra sarkallja a hívőt és embertársait.
A reprezentatív felmérés a világ vezető vallásaiban hívő egyéneket érintette, amelyből az derült ki, hogy az isten haragjától tartó vallásos személyek sokkalta jobban tudnak egymással együtt működni, mint az istenképpel nem rendelkező egyének.
Sőt, a tudósok szerint a szigorú büntetéstől és haragtól tartó egyének az evolúciós együttműködés szempontjából hatékonyabbnak és jószívűbbnek bizonyultak azokkal, akik hasonlóan vallásosak voltak.
A kutatók szerint az emberei civilizáció fejlődési szakaszai egy nagy részének sikeressége pontosan ennek a transzcendens világnézet kialakulásának köszönhető. Benjamin Purzycki, a British Columbia egyetem kutatását végző igazgatója szerint:
a felmérések alapján kijelenthető, hogy az erősen istenfélő személyek és a proszociális attitűd kialakulása között erős az összefüggés."
Annak ellenére, hogy a materialista, vulgár-kapitalista, fogyasztói világban egyre inkább maradinak és rugalmatlannak próbálják beállítani a vallás koncepcióját, egyöntetű véleményként szerepel a vallás- és pszichológiatudományokban az a megállapítás, hogy a globális transzcendencia koncepciójánál összekovácsolóbb és együttműködésre sarkallóbb entitás, vagy ha úgy tetszik koncepció nincs.