Több mint tízezren voltak eddig kíváncsiak a Seuso-kincsekre
2017.12.09. 19:28
Kaján Imre, a Göcseji Múzeum igazgatója és Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere várta a késő római ötvösművészet legjelentősebb ismert leletegyüttesét bemutató vándorkiállítás tízezredik látogatóját.
Horváth József feleségével, két kisgyermekével és még három rokonukkal együtt érkezett a Zalaegerszeghez közeli Bakról, amikor meglepetésükre külön ajándékban részesültek. A család történelmi könyveket és a Magyar Nemzeti Múzeum bérletét kapta, a polgármester pedig a város első írásos említésének 750 éves évfordulójára készült kiadvánnyal ajándékozta meg a szerencsés látogatókat.
A Göcseji Múzeum épülete évente tízezer látogatót fogad, amelyet most alig több mint tíz nap alatt megdupláztak. Utoljára hasonlóan nagy érdeklődést kiváltó időszaki kiállítás csaknem másfél évtizede volt, akkor a tatárjárásról rendezett tárlatot összesen 7500-an látták"
– mondta Kaján.
A tárlatot december 17-ig tekinthető meg Zalaegerszegen, a feltételezések szerint az elkövetkező bő egy hétben még hét-nyolcezren nézhetik meg addig a vándorkiállítást.
A Seuso-kincs a római császárkor késői szakaszából származó lelet. Nevét a vadász- vagy Seuso-tál feliratán megnevezett tulajdonosáról, Seusóról kapta. Darabjai egy ünnepi lakomakészlet jellegzetes tartozékai, köztük tisztálkodáshoz és szépítkezéshez használt edényekkel.
A tárgyak tulajdonosa a negyedik-ötödik században rejthette el őket. A ma ismert együttes tizennégy nagy méretű ezüstedényből és egy rézüstből áll, amelyben az ezüstedényeket elrejtették. A Seuso-kincset az 1970-es években találták meg Magyarországon, majd illegális körülmények között jutott ki az országból. A magyar kormány a Seuso-kincs első hét darabját 2014-ben, a második felét idén nyáron szerezte vissza.