Sörök, amikkel túl lehet élni a Trónok harcát
2019.05.05. 16:30
Vannak napok, mikor a nagyon hosszúra nyúló műszakok után le tud csúszni egy-két üveg/doboz sör. Valaki munka után ugrik be a közértbe, majd hazafelé szisszent egyet. Páran útközben szoktak beiktatni egy közbülső megállót. (Az állomás neve: talponálló.) És vannak a hozzám hasonlók, kiket otthon vár a jól megérdemelt „jutalom a nap végén”.
Csakhogy most nem a szokásos sörök vártak a hűtőben, hanem egy világoszöld színű kartondoboz a következő felirattal: Sörművek Balatonszentgyörgy.
Sosem ittam még tőlük, de első ránézésre is mutatósnak, minőséginek tűntek az üvegek: a Bojler (IPA), a Fater (normál lager), a MarzenBier (különleges lager) és a Cekker (meggyes).
Kíváncsi voltam, csupán csak a különleges alkalomra vártam, hogy nyíljanak az üvegek. Ez pedig (némi meglepetésre) a Trónok harca legutóbbi (VIII/3.) epizódja lett.
Érdekes felállás lett, lássuk, hogy mi sült ki belőle:
De kezdjük az elején! Az első „áldozat” a Bojler volt. (Mindenképpen az IPA-val akartam kezdeni, a profik szerint érdemesebb a kesernyés ízvilágot „előreengedni az ajtóban”.) Ami rögtön feltűnt, az a címkén szereplő svájcisapkás, mosolygós figura. Aztán elgondolkodtam a sör elnevezésén, és rá kellett jönnöm arra, hogy a Sörművektől ez egy ilyen „Nomen est omen” (utalás a főzőmesterre). Majd jött az első meglepetés: a barnás színvilág. Egy IPA-nál?
A Bojler alapvetően nem egy gyenge, sőt kifejezetten testesnek mondható sör (hatszázalékos alkoholtartalmat írnak), azonban számomra ez még nem jelentené feltétlenül azt, hogy lebarnul egy IPA. A második meglepetés pedig a kóstolásnál érkezett: a Bojler nem is annyira kesernyés, mint ahogy azt előre elképzeltem. Sőt, nekem még egy kicsit „kormos” is volt az utóíze. Szóval nem rossz sör a Bojler, de számomra nem egy „szokásos” India Pale Ale.
Mindenesetre elég hamar lecsúszott a három deci (körülbelül olyan tempóban, mint amilyen hamar a halottak elbántak a dothraki hordával).
Második körre egy könnyedebb sör került elém: a Fater. A címke dizájnja itt is egyedire sikerült, ezúttal egy Leninre hajazó férfi látható azon, aki jól fésültnek egyáltalán nem mondható. A Fater egy ötszázalékos világos, halványsárga színnel, hatalmas habbal és még annál is több szénsavval.
Utóbbi egyébként nem volt túl bizalomgerjesztő (Rocky Cellarok és társaik szoktak ennyire szénsavasak lenni), és egy korttyal később ki is derült: ez a Fater legnagyobb hibája. Mert bár csodálatosan érezni a malátát a sörben, engem zavart a sok buborék.
De mivel még mindig nem történt semmi a Trónok harcában, húsz percen belül jött a harmadik sör. Ismét egy lager, de a különleges fajtából: a hetvenkét napig érlelt, négyféle komlóból készült MarzenBier. Első ránézésre is úgy tűnt: a MarzenBier akar lenni a Sörművek nagy dobása. Egy szisszentés és egy kitöltés után ki is derült: ez majdnem sikerült a balatoni srácoknak.
Adott egy gyönyörű, borostyános színvilág. A sör tetején ott úszik egy csodálatos habtenger. De már megint az a fránya szénsav! Miért? Amúgy az előző lagerhez képest elég élesen kijönnek a különbségek: testesebb, kifinomultabb, (kicsit) édeskés ízvilága van a MarzenBiernek.
Eközben már a sorozat felénél jártam, és egyre inkább az volt az érzésem, hogy semmi értelme sincs ennek az epizódnak. Így úgy döntöttem, hogy közel 30 perc után jöhet a negyedik, s egyben utolsó kör: a meggyes Cekker.
Komoly vita van a szakirodalomban, hogy lehet-e egyáltalán egy gyümölcsös sört sörnek nevezni. Miért nem hívják gyümölcsös, alkoholos, szénsavas frissítőnek; vagy miért nem írják rá azt, hogy ez egy gyümölcsös sörkészítmény? Én az előbbi állásponton vagyok, s szerintem igenis vannak gyümölcsös sörök. A lényeg csupán annyi: mikor gyümölcsös sört iszol, ne érezd azt, hogy egy szódás Ági szörpöt iszol, annyira édes/savanyú, hanem legyen ott a sörökre jellemző, simogató kesernyés ízélmény. De visszatérve a Cekkerre: ezt tényleg lehet gyümölcsös sörnek nevezni, „csókolom, nincs itt Ági”.
Úgy jött fel a Cekker habja töltés közben, mint a zombihadsereg Deres várfalára. Négydecis pohárba alig bírtam beletölteni bő három decit.
Adódik a kérdés: mit is tud valójában a Sörművek? Utánaolvasva a cég történetének, amatőröktől, fiataloktól indult az egész. Ennek fényében pedig simán azt mondhatom: ügyesek a srácok, hiszen a Trónok harcától eltérően kellemes meglepetések értek hétfő este. Tetszik, hogy nincs az a nagy flancolás, szerethető a minimalista dizájn, és jó az irány is, csak a két lager ne lenne ennyire szénsavas. Ha sorrendet kellene felállítanom, akkor a Bojlert tenném az első helyre (bármennyire is azt írtam, hogy az én fejemben nem így néz ki az IPA). Második helyre a MarzenBier futna be nálam, mert egyébként ez egy nagyon klasszul eltalált sör. A dobogó harmadik fokára a Cekker lépne, mert nincs túlbonyolítva, és nem megy el az alkoholos szörpök világába. Az utolsó pedig a Fater lenne.
Egy hét múlva ismét Pörge Béla kolléga jön, tartsatok velünk akkor is.