Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Nyugi, az új Star Trek hozza a kötelezõt

888.hu

2016.07.20. 17:58

A UIP-Duna Film jóvoltából a Stark Trek: Mindenen túl sajtóvetítésén jártunk az Aréna Plázában, ahol IMAX 3D-ben nézhettük meg a sci-fi rajongók egyik kedvenc sorozatából készült legújabb mozifilmet.

A UIP-Duna Film jóvoltából a Stark Trek: Mindenen túl sajtóvetítésén jártunk az Aréna Plázában, ahol IMAX 3D-ben nézhettük meg a sci-fi rajongók egyik kedvenc sorozatából készült legújabb mozifilmet.

Aki látott már filmet IMAX 3D-ben, annak nem kell ecsetelnem, hogy ez a technológia mennyit tesz hozzá egy film látványvilágához. Aki még nem, annak egy hasonlattal próbálnám érzékeltetni a különbséget egy sima vetítővászon előtt megnézett és egy IMAX 3D-ben megnézett film között: két vaníliás süti ízvilágát kellene egymáshoz hasonlítani. Az egyiknél vaníliás porcukrot használnak az ízesítéshez, a másiknál rúdvaníliát. Ugyanaz az íz, mégis hatalmas a különbség.

Amióta hódítanak a sorozatok, és egyre minőségibb darabok látnak napvilágot, egyre kevesebb filmet nézek. Sokszor egy film keretein belül nincs idő arra, hogy a másfél-kétórás alkotásban megfelelően be lehessen mutatni egy-egy karakter fejlődését – és ez sokszor a hitelesség rovására megy. Egy földeken dolgozó parasztfiút tanítványává fogad a világ legjobb mestere és a filmben negyed óra alatt szónokot, hadvezért és képzett filozófust farag a fiúból, aki a film elején olvasni sem tudott – ismerősen hangzik? Szerencsére a Star Treket ebből a szempontból hálás elkészíteni, hiszen a készítők alapozhatnak egy, a nézők által jól ismert univerzumra és karakterekre.

Kirk kapitány vagy éppen Spock alakja valószínűleg azok számára is ismerős lehet, akik nem sokszor találkoztak az eredeti sorozattal, vagy a korábbi filmekkel. Mindketten nagyon egyszerűen felrajzolt, de talán éppen ezért működőképes és szerethető karakterek. Kirk már a film első jelenetben sikeresen bemutatkozik és hozza a korábbi formáját, amikor egy béketárgyaláson közvetít két idegen faj között – nem lövöm le a poént, de a kezdő jelenet szuperzseniálisra sikeredett. Spock szintén hozza a megszokott formáját, amikor kérlelhetetlen vaslogikájával próbál megoldást találni akár egészen egyszerűnek tűnő helyzetekre is. A stabil vonások ellenére komoly dilemmákkal szembesülnek a szereplők, amelyek megoldása után valóban tapasztalható némi jellemfejlődés. Ami mégis érdekessé teszi az egészet, hogy az ő esetükben és a többi karakterrel kapcsolatban is elmondható: kicsit belepillanthatunk a magánéletükbe is.

Ebből a szempontból hátránynak érzem, hogy megpróbálták becsempészni a "meleg-szálat" a történetbe, ugyanis az egyik szereplőről kiderül, hogy ilyen típusú kapcsolatban élhet. De semmi biztosat nem lehet tudni erről, ugyanis minderre egy három másodperces jelenetből kellene rájönnünk. Mindenesetre több cikkben is felkapták az ügyet, ami a filmmel kapcsolatos vitákat és véleményeket elvitte egy nem túl szerencsés irányba.

A látványvilág ismét lenyűgöző lett. Az űrbéli jelenetek éppúgy, mint az idegen bolygón játszódó részek. Talán a legfaszább a Csillagflotta új űrbázisa lett, amely számomra egy kicsit a Csillagok között című film végén látható űrvárosra emlékeztet.

Minden eddiginél több, összesen 53 idegen faj képviselőit vehetjük szemügyre az új Star Trekben. A két véglet a zöldre festett arcú japán kislány és a film végén előkerülő lény amely – SPOILER VESZÉLY – Kirk szülinapi partyján jelenik meg és koccint a kapitány egészségére. Ezzel tulajdonképpen egy nem mindennapi keretbe van foglalva a film. A Sofia Boutella, algériai származású színésznő (ő a Kingsmenből lehet ismerős) által alakított földönkívüli kiscsaj egészen dögösre sikerült és jól bunyózik.

Az új fő gonosznak szintén érdemes szentelni egy rövidebb bekezdést. Ami talán a műfaj más, hasonló karaktereitől megkülönbözteti, hogy egészen a film legvégéig nem derülnek ki a motivációi. Nem tudni miért akarja elpusztítani a Csillagflottát és a USS Enterprise-t. Ezzel kapcsolatban a film végén kap egy kis csavart is a történet.

A forgatást több tragédia is beárnyékolta. 2016. június 16-án a Star Trek-család elveszítette egyik értékes tagját. Anton Yelchin váratlan, autó balesetben bekövetkezett halála lesújtotta a Mindenen túl színészeit és stábját. A film alkotói és világszerte a rajongók soha nem felejtik el Antont és az általa megformált Pavel Chekovot. Valamint Leonard Nimoy, Spock eredeti megformálójának 2015-ös halála sem hagyhatta hidegen a szereplőket és a készítőket.

Mivel én is dolgoztam tévében, fel tudtam mérni, mekkora feladattal birkózott meg J.J., amikor újraindította a franchise-t, és a tévés epizodikus műfajból áthozta a nagy, nyári szuperprodukciók világába. Sokat beszélgettünk arról, hogyan adagoljuk a nyári moziktól elvárt akcióorgiát, miközben megőrizzük a klasszikus sorozat értékeit és apró finomságait”

– mondta Justin Lin a sorozat rendezője J.J. Abrams producerrel közös munkájáról. A filmet elnézve az egyensúlyt sikerült megteremteni.

A forgatókönyvet egy új csapattag, Doug Jung és az első két filmben Scotty főgépészt alakító Simon Pegg írták. Ebből pedig lehetett tudni, hogy rossz nem fog kisülni belőle.

IMDB: 8,9

Port.hu: 6,5

888.hu: 6/8

Mindenképpen megtekintésre érdemesnek minősítjük, főleg IMAX-ben. Hozza a kötelezőt, és még annál egy kicsit többet is.

Az alábbiakban néhány kedvcsináló előzetest láthattok:

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére