Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Nincs kegyelem: decembertõl különleges '56-os filmet láthatunk a mozikban

Horváth József György

2016.11.26. 13:12

Matúz Gábor legújabb filmje, a Nincs kegyelem december 8-án kerül a mozikba. Az elõzetes alapján egy elképesztõ, megdöbbentõ és megható '56-os filmet láthatunk majd a vásznon.
A Nincs kegyelem c. – dokumentarista és fikciós elemekből építkező, 90 perces alkotás arra a történelmi tényre épül, hogy 1956. december 8-án délelőtt pufajkások és szovjet katonák perceken keresztül, válogatás nélkül lőtték az előző éjszaka elhurcolt munkások kiszabadítására összegyűlt fegyvertelen tömeget és az egyszerű járókelőket a nógrádi megyeszékhely központjában. A halálos áldozatok számát 47 és 131 közé teszik – a legfiatalabb mindössze tíz éves volt –, és rengetegen megsebesültek; a megtorlások időszakának ez volt a legvéresebb fejezete.

Gyerekkoromban hallottam először a történetről. 2013-ban kezdtük el forgatni a filmet"

- mondta a 888.hu-nak Matúz Gábor, a film rendezője. Kiemelte: "az 1956-os forradalom és szabadságharc leverését követő megtorlásnak a december 6-a és 1957. január 11-e közötti időszaka talán kevésbé van hangsúlyosan jelen a filmművészetben, részben talán ezért is döntöttünk úgy, hogy foglalkozunk a témával."

Kádár János nem igazán bízott sem a rendőrségben, sem a katonaságban, saját fegyveres szervezet létrehozását határozta el. A karhatalom megszervezésével Kádár János az egykori partizánt, Uszta Gyulát bízta meg. Õk lettek a karhatalmisták, a népnyelvben: pufajkások, Kádár-kutyák.

December 6-án követelt először halálos áldozatokat a karhatalom fellépése, mégpedig Budapesten, a Nyugati pályaudvarnál. Az utolsó sortűz a következő év elején, január 11-én dördült el, ugyancsak a fővárosban, Csepelen. A két időpont között sok helyen lőttek bele a fegyvertelenül tüntető tömegbe, szerte az országban.

A pontos szám máig nem ismert, de több százan eshettek áldozatul a kádári önkénynek alig egy hónap alatt (halottak és sebesültek együtt).

Salgótarjánban vér és áldozatok nélküli volt a forradalom. Dr. Fancsik János fiatal orvosként dolgozott a salgótarjáni bányakórházban, ahová a sortűz után a sebesültek és a halottak egy részét szállították. Õ mondja a filmben: „Salgótarjánban fegyverdördülés nélkül zajlott le a forradalom, egy nap alatt, egy puskalövés nélkül összeomlott a rendszer."
Még a lövések előtti utolsó másodpercekben sem gyanították sem a tüntetők, sem a járókelők, és nagy valószínűség szerint a pufajkások és a szovjetek nagy része sem, hogy hamarosan vér fog folyni.

Mai napig nem tudni, pontosan miért is kellett bekövetkeznie a tragédiának. Vannak, akik úgy vélik, csapdába csalták a későbbi áldozatokat – eleve ezzel a szándékkal tartóztattak le két embert az előző éjszaka –, mások a véletlenek szerencsétlen összjátékának tudják be, ami történt. Arra mindenesetre nem nagyon van mentség, hogy a legtöbb embert menekülés közben, hátulról érték a lövések, és több visszaemlékező szerint is perceken át tartott a vérengzés, a pufajkások és a szovjet katonák még tárat is cseréltek a fegyvereikben.

Szinte nem maradt fenn dokumentum erről a napról, bár az egykori szovjet iratanyagok nem kutathatóak, így nem tudni, azok esetleg tartalmaznak-e bármi olyan információ, ami segíthet megérteni a korabeli eseményeket.

A szereplők sokfelől érkeztek a produkcióba: Nemzeti Színház (Budapest), Nemzeti Színház (Miskolc), Csokonai Színház (Debrecen), Zenthe Ferenc Színház (Salgótarján), Weöres Sándor Színház (Szombathely), Újszínház (Budapest), és még ott vannak a szabadúszók. Ismert, közkedvelt művészek mellett a fiatalabb színészgeneráció tagjai (pl. Kántor-Müller Zsófia, Libor Laura, Bátyai Éva) és színészhallgatók (pl. Dér Mária) is játszanak a filmben. Főbb szereplők és megszólalók: Gáspár Tibor, Györgyi Anna, Kubik Anna, Nyakó Júlia, Ráckevei Anna, Szakács Tibor, Törőcsik Mari / Á. Varga László, Békés Csaba, Kahler Frigyes, M. Kiss Sándor, Szakolczai Attila. A film támogatói: Salgótarján Megyei Jogú Város, NKA, Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat, MMA, Salgó Vagyon, Váci Egyházmegye.

 A film médiapartnere a 888.hu

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére