Mit ad isten, a románok ismét elfelejtették képviselni a csíksomlyói búcsú felvételét az UNESCO szellemi világörökségi listájára
2017.12.13. 12:28
Az UNESCO szellemi világörökség bizottsága december 4. és 9. között ülésezett Dél-Koreában, azonban nem szerepelt az ülés napirendjén a csíksomlyói búcsú felvételi javaslata. Még Kelemen Hunor minisztersége alatt kezdeményezték, hogy vegyék fel a búcsút, azonban tavaly decemberben, az UNESCO etiópiai ülésén a Romániát képviselő államtitkár nem kívánta helyben pótolni a dossziéból hiányzó iratot, ezért a bizottság elhalasztotta a döntést.
A csíksomlyói dosszié kiegészítésre szorul, és az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának következő ülésén ismét tárgyalni fognak az előterjesztésről"
– tudatta egy éve a román kulturális tárca.
Novák Csaba, a román parlament UNESCO-bizottságának tagja a Krónikának elmondta: a bizottság írásban kért hétfőn magyarázatot a romániai Kultúra és Nemzeti Identitás Minisztériumától arra, hogy miért nem szerepelt a tárca idei felterjesztésében a búcsú.
A parlamenti bizottságnak csak koordinációs szerepe van, nem dönthet a felvételi kérelmek ügyében. A tavalyi sikertelen kísérlet után Romániának újra kellett volna indítania a jelölési procedúrát"
– fogalmazott a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben megválasztott szenátor.
Hegedüs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke felháborítónak tartotta, hogy a román kormány nem lép fel a romániai magyar értékek védelmében.
A román szakértői kormány képviselője megakadályozta, hogy a csíksomlyói búcsút felvegyék a szellemi világörökségi listára. Akkor Corina Suteu azt mondta, ki fogják egészíteni, és újra benyújtják a dossziét, ebből nem lett semmi"
– mondta Hegedüs.
A csíksomlyói búcsút a román kulturális tárca 2012 márciusában, Kelemen Hunor kulturális minisztersége idején terjesztette fel az UNESCO szellemi kulturális világörökségi listájára. Egy hónappal később azonban megbukott a jobboldali Ungureanu-kormány, amelyben az RMDSZ is részt vett, és a Ponta-kormány miniszterei nem tartották fenn a kezdeményezést.
2014 márciusában az RMDSZ is belépett a Ponta-kormányba, és a kulturális tárca élére visszatérő Kelemen Hunor ismét beterjesztette a kezdeményezést. Az RMDSZ azonban 2014 decemberében kilépett a Ponta-kormányból, és a javaslat ismét elvesztette a támogatottságát. A kezdeményezés tavalyi hátráltatása miatt Kelemen Hunor lemondásra szólította fel Corina Suteut, a szakértői Ciolos-kormány kulturális miniszterét.