Miért ragasztanak érméket a borospincék falára?
2019.07.07. 17:00
A bor városában jártunk, és ha már arra vitt az utunk, mondhatni kötelező volt benéznünk a 150 éves pincesor egyik poharazójába. Választásunk a Fritsch-pincészetre esett.
Kellemes volt a nyári hőségből a hűvösebb, hangulatos pincészetbe belépni, ahol egy kupica vendégváró pálinka után rá is tértünk a lényegre, a borokra. Magyarország legjobb vörösborai ezen a dél-baranyai borvidéken születnek. A térség egyedülálló adottságokkal rendelkezik a szőlőtermesztéshez, borfesztiválokat is rendszeresen szerveznek a környéken. Villány három tájegység találkozásánál fekszik: a róla elnevezett hegységet keletről lezáró Templom-hegy lábánál, a Karasica partján, a mediterráneum szélén. Ez azért fontos, mert a magas színvonalú szőlőtermeléshez nagymértékben hozzájárul a hegység déli lejtőinek éghajlati és talajadottságai. Mindezt a borkóstoló során tudtuk meg, melyet a poharazó résznél kezdtünk, majd néhány pohárka után a hűvös pincében folytattuk, ami még inkább megteremtette a hangulatot.
A fahordók, a penészes falak, a letétbe helyezett borok adják a hely varázsát. A pincészet falán apró érmék csillognak, amiket a vendégek ragasztottak oda, ugyanis a mondás úgy tartja, ha valaki egy érmét ragaszt a falra, még vissza fog térni valamikor.
A pincében számos poros, pókhálóval és penésszel körbevett borosüveg várja, hogy egyszer majd elfogyasszák tartalmát.
Villány védjegye a portugieser, avagy a kékoportó, melyet a borvidék összes vörösborral foglalkozó pincészete készít. A Fritsch-pincészet a vörösborok mellett fehér- és rozéborokat is kínál. A kékoportón kívül kóstolható náluk kékfrankos, zweigelt, syrah, cabernet franc, cabernet sauvignon, királyleányka és zöldveltelini. Ha végig akarjátok kóstolni a pincészet borait, legalább egy délutánt szánjatok rá.
Rengeteg jó borral találkozhattok Villányban, nem hiába dicsérik a helyet. A Fritsch-pincészet tulajdonosa, Horváth Sándor elárulta, hogy a borok minőségét terméskorlátozással, jól megválasztott szüreti időponttal és tradicionális feldolgozási folyamatokkal biztosítják.
Az én kedvencem egy fűszerekkel és gyógynövényekkel együtt érlelt borkülönlegesség lett, ami az Asszonyfektető nevet kapta. Ha a borok közül valamelyik elnyerte a tetszéseteket, haza is vihettek belőle, mert a pincészetnél vásárolni is tudtok.
Egy olyan helyen jártunk, ahol a borász élvezettel beszélt a szakmájáról, és nem pedig csak le akarta tudni a kötelező szöveget. Mindehhez a helyiek vendégszeretete társul. A jó bor mellé így kellemes társaság is jár. Ha a térségben jártok, mindenféleképpen látogassatok el a múltidéző pincesorra, hiszen Villány méltán híres az évezredes hagyományokra visszatekintő szőlészetéről és borászatáról. És természetesen ne felejtsetek el betérni legalább egy borkóstoló erejéig az egyik pincészetbe!