Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Gyermekházasságok Kínában

Tóth Dalma

2016.04.14. 14:38

Kínában a mai napig gyakori a gyerekek közti házasság.

13 éves és házas. A lány neve Jie. Az esküvői képe bekeretezve lóg a falon. Mellé matricákat ragasztott a Pixar egyik mesefilmjéről a Verdákról. Jie férje 16 éves. Házasságuk találkozásuk után három nappal történt. Még 2014-ben holdújévkor találkoztak először. Az esküvő után nem sokkal teherbe esett.

A történek úgy hangzik, mintha a feudális Kínában járnánk, amikor mindennapos dolog volt ilyen fiatalon megházasodni.

A tini menyasszonyok és vőlegények nem ritkák Kína szegény, kevésbé fejlett területein.

Ennek okai összetettek: a társadalom dinamikájának változása, a gazdasági nyomás és a formálódó társadalmi minták együtt fejtik ki hatásukat. Ezek a folyamatok újjáélesztettek egy olyan szokást, amelyről Kína vezetői azt remélték idővel megszűnik.

Muyi Xiao fotós találkozott Jievel és férjével két évvel ezelőtt Yunnanban. Jie volt a legfiatalabb a friss házasok közül, akiket egy ösztöndíj miatt kezdett el fényképezni. Xiao elmondása szerint, minden lány akivel a faluban találkozott már 18 éves kora előtt megházasodott, néhányan közülük  meglepően fiatalok voltak. A fotós elmondta, hogy a helyiek teljesen normálisnak tartják, hogy tini korukban házasodnak a fiúk és lányok. Ezt tapasztalják a szüleiktől, a tanároktól és a többi gyerektől.

Jie nem akart a házasság után egyből teherbe esni, de nem tud semmit a születésszabályozásról.

Xiao, aki 18 napot töltött a régióban úgy látta, hogy a fiatalok nem a szülők nyomása miatt döntenek a házasság mellett. Az se nagyon fordult elő, hogy azért keltek volna egybe, mert a tini lány már teherbe esett.

Nem találkoztam kényszerházassággal. A gyerekek boldognak tűntek, azt mondták  szerelmesek”

– árulta el a fotós.

Kínában egyébként a férfiak 22 a nők pedig 20 éves koruktól házasodhatnak legálisan, azonban nem jár különösebb büntetés, ha megszegik a törvényt. A falusi régiókban a házasság úgy történik, hogy egy szertartáson vesz részt a násznép és az ifjú pár, majd ünnepélyes vacsorát tartanak. A házasság  hivatalos, állami részére, a regisztrációra akkor kerül sor, amikor a pár mindkét tagja eléri a legális korhatárt. Az állami szereplők azt javasolják, hogy emeljék meg a korhatárt, a férfiak 26 a nők pedig 24 évesen köthessenek házasságot.

A fiatalkori szerelemről szóló mesék, azonban felkeltették a társadalom érdeklődését.

Februárban, bejárta a médiát az a kép, amelyen egy 16 éves menyasszony és vőlegény látható. A képen semmi érdekes sincs, csak az ifjú pár. Az emberek azon vitatkoztak, hogy lehetséges e, hogy ők tényleg szerelmesek. A fiatal házaspár elárulta, hogy a szüleik támogatását élvezték, akik az esküvő költségeihez anyagilag is hozzájárultak.

Rengeteg vidéken élő szülő elvárja a gyerekétől, hogy megházasodjon, mielőtt a munka világába bekapcsolódik. A Xi'an Jiaotong Egyetem egyik professzora szerint ez az elvárás különösen fennáll a fiú gyermekek esetében, akiknek sokszor nehézséget okoz partnert találni.

Az egykepolitika, és az, hogy a kínai társadalom tradicionálisan a fiú gyermekeket részesíti előnyben , igen komoly eltolódást okozott a nemek arányában. A legutóbbi statisztikák szerint több mint 33 millió férfi él Kínában, mint nő. Néhány szegény régióban,  azért házasodnak korán, hogy biztosak legyenek abban, hogy nem maradnak örökké agglegények.

Xiao fotós szerint a szexuális felvilágosítás és a szülői kontroll hiánya jellemző a „left behind” magyarul a „hátrahagyott” generációra, akiknek a szülei a városokba, vagy gazdagabb területekre járnak dolgozni, ezért nem sok esély van a gyerekházasságok visszaszorítására. 

Nem csak Kínában, hanem Afrikában is népszerű a gyerekházasság.

A szakértők szerint az afrikai kontinensen 2050-re meg fog kétszereződni a gyerek menyasszonyok száma.  Itt általában a fiatal lányokat kényszerítik házasságra és sajnos a legtöbb esetben a férj egy náluk jóval idősebb felnőtt ember. Az UNICEF szerint Afrikában jelenleg 125 millióra tehető a gyerek menyasszonyok száma de 2050-re ez a szám 310 millióra nőhet.

Kínában a helyzet annyival jobb, mint Afrikában, hogy a fiatalokat állítólag nem kényszerítik házasságra, hanem szerelemből teszik.

(CNN)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére