Ezekkel is bombáztuk volna Olaszországot?
2016.09.06. 13:38
A RepTárban számos olyan katonai repülőgép van kiállítva, melyekkel Rákosi, Kádár és Sztálin elvtárs álmát valósítottuk volna meg – azaz porig rombolni a nyugati imperialista világbirodalmat. Ugyanakkor a szolnoki repülőmúzeum nem csak egy repülőgép emlékpark, mert számos olyan haditechnikai eszköz is ki van állítva a múzeumban, melyek önmagukban is különlegesek az érdeklődök számára: hajtóművek, légvédelmi eszközök (lokátorok, rakéták, indítóállomások), katonai járművek és még sorolhatnám. Mindemellett különböző interaktív eszközök (szimulátorok, 4D mozi) segítik a látogatókat abban, hogy megismerkedjenek a repüléstörténet magyarországi fejezetével.
A múzeum alapvetően három részből áll: kiállítóterem, hangár és maga a park. A már magában is műemléknek számító (Magyarország legrégibb vasútállomása) egykori indóházban rövid, de annál tartalmasabb kiállítással találkozunk. A RepTárnak ez a része fedi le a repüléstörténet bemutatóját, szintézisét. A gépágyúktól kezdve, repülőmodelleken át egészen a katonai felszerelésekig és ruházatokig mindent láthatunk, ami az első világháborútól napjainkig a magyar repülés korszakához köthető.
A hangárban több érdekes tárggyal találkozhatunk. Az egyik részében csillagmotorokat, sugárhajtóműveket tekinthetünk meg, de ugyanezen a részen ülhetünk be a repülőgép-szimulátorokba és a fantasztikus élményt nyújtó 4D moziba. Ejtőernyős ugrás, vadászgépes repülés – ezeket mind kipróbálhatjuk.
A hangár lenti részén megcsodálhatunk érdekes, ritkaságszámba menő repülőgépeket, helikoptereket. Ide sorolhatjuk a polgári repülés ikonikus tárgyait is, például egy Rubik Ernő által tervezett vitorlázórepülőt, az R-22-est, melynek prototípusa 1950. június 29-én repült először. Érdekesség, hogy ez a dátum majdnem egybeesett a Dolgozó Ifjúság Szövetsége (DISZ) megalakulásának időpontjával, ezért annak tiszteletére Június 18-ának nevezték el a típust. De szintén itt láthatjuk az unikumnak számító, magyar tervezésű és gyártású pilóta nélküli felderítő repülőgép prototípusát, a K-001 Denevért is, és ezen a részen ülhetünk be egy MIG-21UM típusú vadászgépbe is.
A RepTár park része javarészt a "jet-korszakot" dolgozza fel – a legelső MIG-ektől (MIG-15bisz) egészen az utolsókig (MIG-23Mf) –, de láthatunk különböző, telepített légvédelmi elhárító eszközöket, rakétákat, lokátorokat és az ezeket szállító szovjet gyártású járműveket.