Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Emléktáblát avatnak az elsõ aradi vértanú tiszteletére Prágában

Nagy Gábor

2018.03.09. 19:10

Ünnepi rendezvénysorozattal emlékezik meg az 1848-as forradalom és szabadságharc 170. évfordulójáról a Prágai Magyar Intézet, amely az ünnepség részeként Ormai (Auffenberg) Norbert honvéd ezredes tiszteletére emléktáblát is avat Dobranyban szombaton.

A Prágai Magyar Intézet (PMI) több napon át tartó programsorozattal, többek közt filmvetítésekkel, történelmi tárlattal és ünnepi hangversennyel emlékezik meg a nemzeti ünnep kerek évfordulójáról.

Március első hetében Herendi Gábor Kincsem című filmjének vetítése indította a több héten át tartó sorozatot, amely pénteken a Jönnek a huszárok című zenés történelmi mesejáték bemutatásával folytatódik a Kolompos együttes előadásában.

A rendezvénysorozat kiemelt eseménye lesz Ormai (Auffenberg) Norbert emléktáblájának avatása a honvéd ezredes egykori szülőházának falán Dobranyban. A fiatal katona 1848 decemberében kapott megbízást Kossuth Lajostól, hogy szervezzen honvéd vadászezredeket, majd 1849 áprilisában már ezredesként és a vadászezredek főfelügyelőjeként szolgálta a magyar függetlenségi harcot egészen 1849 augusztusáig, amikor császári hadifogságba esett, és első aradi vértanúként kötél általi halálra ítélték.

A magyar szabadságharc utáni megtorlás első mártírjának emlékét a PMI közreműködésével készült bronz emléktábla őrzi majd, amelyet Balogh Csaba, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára és a város polgármestere, Martin Sobotka avat fel. Zsigmond Attila képzőművész a legismertebb Ormairól készült portrét, Szamossy Elek 19. századi litográfiáját használta fel alkotásához.

Az avatást a Magyar Hadtörténeti Intézet és Múzeum Ormai Norbert és az 1848-49-es forradalom és szabadságharc című kiállításának megnyitója követi. Az emléknapot zongoraest zárja, amelyen Liszt Ferenc műveit Stepán Kos cseh zongoraművész adja elő.

A nemzeti ünnephez kapcsolódó programsorozat március 17-én rendhagyó magyar történelemórával folytatódik, majd zárásként Bereményi Géza A hídember című filmjét mutatják be március 22-én a PMI-ben.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére