Elkezdték a Golgota restaurálását, a Munkácsy-festmény csak kisebb javításokat igényel
2019.01.14. 12:34
Múlt héten az utolsó hiányzó képet, a Golgotát is megvásárolta a magyar állam. A hírt Gulyás Gergely jelentette be egy sajtótájékoztató keretében.
Szentkirályi Miklós Munkácsy Mihály-díjas festő-restaurátor kollégáival összesen tíz évig dolgozott a Krisztus-trilógián. Elsőként a korábban tűzvészből kimentett, erősen megrongálódott, majd többször átfestett Golgota című képet kezdte el restaurálni 1991-ben.
A Golgotát akkori tulajdonosa, Bereczky Csaba New York-i galériatulajdonos hajón küldte haza Magyarországra – örökös letétbe ajánlotta a Nemzeti Múzeumnak –, a hatalmas, 36 négyzetméteres festményt két hétméteres ládában hozták át az óceánon. Ám a festmény nem ott, hanem a Csepeli Szabadkikötőben ázott el, mivel nem fért el rendesen a raktárban.
Elvégeztük az állapotfelmérést, és kiderült, hogy a kép nem volt biztosítva, csak hajósüllyedés esetére. Az igazgató ilyen állapotban nem engedte kicsomagolni, végül a Szépművészeti Múzeumban fogadták be, ahol kibontottuk és elkezdtük a kárbecslést. Fél évig csak szárítgattuk a festményt"
– emlékezett vissza a restaurátor a Magyar Időknek adott interjújában.
A trilógia most több milliárd forintot ér, ám a kilencvenes évek elején még nem volt ilyen nagy értéke, az amerikai aukción is csak pár tízezer dollárért keltek el a festmények.
A Golgotát 1907-1910 között restaurálták először, az akkor használatos technikák még merőben elmaradtak a mostaniakhoz képest, így akkor a festmény 80 százalékát lazúrosan átfestették.
Volt, ahol hat-hét lakkréteget találtunk. Miután teljesen megtisztítottuk, akkor láttuk igazán, hogy mennyivel frissebb és izgalmasabb az eredeti Munkácsy-réteg"
– mondta Szentkirályi Miklós.