Egyre több pálinkát fõznek otthon Magyarországon
2019.01.30. 06:40
A Magyar Idők kérdésére a NAV elmondta, hogy számottevő az igény a házi pálinkára Magyarországon. A hír nem meglepő, de érdekes, hogy egyre többen főznek otthon pálinkát, ahogy a bérfőzés is egyre gyakoribb szokás.
2018-ban összesen nagyjából 2500 olyan berendezést vásároltak Magyarországon, mely pálinkafőzésre való. Ezzel kapcsolatban fontos tudnivaló, hogy az üstöket egy jó ideje be kell jelenteni az önkormányzatnak.
A legtöbb üstöt Borsodban regisztrálták, olyannyira, hogy az északkeleti megyében vásárolták tavaly az országos mennyiség közel egyötödét. Pest megyében, Szabolcsban és Veszprém megyében is nagy kereslet volt a készülékek iránt.
Jó, ha minden érdeklődő tudja, hogy 2016 óta úgynevezett párlatadójegyet kell vásárolniuk azoknak, akik otthon szeretnének pálinkát készíteni. Az egy liter előállítását lehetővé tevő jegyért hétszáz forintot kell fizetni, a jegyet a pálinkafőzés előtt kell beszerezni – írja a Magyar Idők.
Az otthon főzött pálinka kapcsán azt még érdemes megjegyezni, hogy a szabályok betartását nem a NAV, hanem a helyi önkormányzatok ellenőrzik. Az ugyanakkor továbbra is az állami adóhatóság feladata, hogy megakadályozza az olyan párlatok forgalomba kerülését, amelyeket otthon állítottak elő – a házi főzésű pálinka ugyanis csak saját használatra szolgálhat!
A NAV adataiból még az is kiolvasható, hogy egyre gyakoribb az úgynevezett bérfőzés. Sokan inkább csak a cefrét készítik el saját maguk, a pálinkafőzés folyamatának befejezését azonban már szakemberre bízzák.
Magyarországon 2010 óta legális újra az otthoni pálinkafőzés, a piac liberalizációja az Orbán-kormány egyik első intézkedése volt. A törvényt az EU ugyan akadályozta, ahol csak tudta, azonban némi szigorítással azóta is lehet otthon pálinkát főzni. A mintát Szlovákia is követni kívánja a tavaly év végi hírek szerint.