A szegedi kommunistát titokban temették el
2017.01.19. 14:58
December 15-én elhunyt, és január 14-én szombaton teljes titoktartás mellett helyezték örök nyugalomra a szegedi Belvárosi temetőben Komócsin Mihályt. Az egykori első számú városi és megyei kommunista vezető megítélése ellentmondásos – írja a delmagyar.hu.
Komócsin Mihály 1925-ben született, mezőgazdasági munkásként, építőiparban segédmunkásként, majd a második világháború alatt a szegedi Bruckner testvérek vas- és műszaki nagykereskedésének dolgozójaként kezdte a pályáját. Belépett a szakszervezetbe, az illegális kommunista pártba, majd a szociáldemokraták közé. 1970-re már egész magas pozícióba küzdötte fel magát.
Az ő idejében Csongrádot a kambodzsai kommunista diktátor után Pol Pot megyének is nevezték a megyei pártvezetés keményvonalassága miatt.
A Rákosi- és Kádár-rendszer kiszolgálója volt, aki még élvezte is hatalmát, féltek tőle, mint a tűztől, mondja a Dél Magyar egyik forrása. Élet-halál ura volt – összegzi emlékeit egy ismerőse. Erőszakos ember volt, nem szerette, ha nem rögtön teljesült akarata, magányos volt, mint minden nagy hatalmú vezető. Alig volt, akivel tegeződött.
Komócsin Mihályról Kispál Antal, a megyei pártbizottság propaganda- és művelődési osztályának munkatársa szerint a csongrádi Pol Potként elhíresült kommunista élete példás is lehetne.
A propagandista szerint az egész apparátusban nem akadt még egy ember rajta kívül, aki vitatkozni mert volna vele.
A tömegkommunikáció, információ és a közhangulat értékelése tartozott hozzám akkoriban – fogalmazott a munkájáról.
"Sokan féltettek, hogy ha szembeszállok az első titkárral, az állásomba kerülhet. Jellemző példa, hogy szokás szerint elhívtak a városi első titkári értekezletre. Már a titkárságon vitatkozni kezdtünk Komócsinnal a titkárnő jelenlétében. Kijelentettem, márpedig én addig onnan el nem megyek, amíg végig nem hallgat, mert nekem van igazam. Végigmondtam, bement a szobájába, majd mosolyogva visszatért, és igazat adott. A titkárnő szerint ilyen azelőtt nem fordult elő. Abban az évben november 7-én – mert egyvalaki ezer forint jutalmat kaphatott – engem jutalmaztak egyedül, kétezer forinttal."
Kispál Antal szerin Komócsinnal volt a baj, hogy megalkuvók vették körbe, akik féltek, hogy elharapja a torkukat, ha ellentmondanak. Pedig tisztességes, korrekt ember volt, felkészült közgazdász.