Na, mit hazudott ma Dobrev Klára?
2020.10.22. 18:45
Hatalmas csinadrattával, merjünk nagyot álmodni jeligével jelentette ma be Dobrev Klára, hogy Európai Minimálbér lesz – írjuk nagy kezdőbetűvel -, sőt, még ennél is tovább ment:
Tehát összefoglalva: Dobrev-elvársnő gazdasági zsenije végre kiszabadulhatott a palackból. és személyes terve alapján fog Brüsszel kötelezővé tenni egy forradalmi gazdasági javaslatot (kár, hogy ez a szellem nem akkor szabadult el, mikor férje miniszterelnöksége alatt nagyobbat zuhant az ország gazdasága, mint bármelyik másik uniós országé.)
Sőt, ne szerénykedjünk már:
Kár, hogy nem igaz
Ha eleget fogtuk a ujjhegyünkkel fejünket, és újra tudunk koncentrálni, folytatom. Mielőtt bármibe is belemennénk, szögezzünk le néhány dolgot:
- Európai viszonylatban a magyar minimálbér nem számít rossznak - és hogy nem szakad le a plafon amikor ezt mondom, tudván, hogy Luxemburgban 2142 eurót keresnek a havonta a kukások, elárulom, hogy Luxemburgban ennyit ki is fizetnek lakbérre meg rezsire egy 60 négyzetméteres lakásért.
- Sajnos az Európai Unió nem csak Luxemburgból áll, hanem Ciprusból, Bulgáriából és Spanyolországból is – mikor a DK-s szavazók Luxemburgi nyugdíjat vizionálnak maguknak mikor Dobrev-elvtárnő ajkait elhagyja az „EU-s” szó, nagyot csalódnának, ha ránéznének a térképre. Egy átlag uniós életforma nagyjából ugyanolyan lenne, mint amit most élünk Magyarországon.
- Van egyébként hat olyan ország, ahol egyáltalán nincs minimálbér, nem hogy magas vagy alacsony.
Dobrev Klára EP-javaslata
Valóban tett egy EP-javaslatot Dobrev Klára, a dokumentum átfutása után néhány megjegyzés
- A dokumentum nem törvényjavaslat, mindössze egy „állásfoglalás”.
- 90 százalékban nem arról szól, amit Dobrev elmond a sajtótájékoztatón, hanem többek között arra kéri a parlamentet, hogy lépjen fel hatékonyan a rasszizmus ellen, és hasonlók.
- A dokumentumban mindössze kétszer szerepel a minimálbér szó.
És ott sem tesz semmi konkrét javaslatot, mindössze üdvözli az Európai Bizottság ez irányú kezdeményezését, és javasolja, hogy a nemzeti kormányok hagyományait tiszteletben tartva próbáljon megegyezésre jutni a kérdésben.
Aki szeretne többet tudni a kérdésről, olvassa el ezt a tanulmányt, amiben részletesen kifejtik, hogy amit sokan Európai Minimálbérnek hívnak, az mindössze egy megegyezés lesz arról a tagállamok között, hogy a medián kereset minimum 50, esetleg 60 százalékát tegyék meg minimálbérnek. Ezt a kritériumot Magyarország viszont már teljesítette, ahogy a cikkben látható grafikonon is szerepel.
Ezeknek a tárgyalásoknak egyébként köze nincs se a közös uniós minimálbérhez, se Dobrev Klárához, tekintve, hogy egyébként 2017-ben kezdődtek, jóval azelőtt, hogy ő tagja volt bármiféle szervezetnek, és idén júniusban értek abba a fázisba, hogy már érdemes róla beszélni. A bizottság célja itt mindössze annyi, hogy minden európai tagállamban legyen valamiféle minimum bér, és hogy ez a megélhetésre elég legyen.
Magyarul: a cél nem az, hogy közös minimálbér legyen, hanem az, hogy a térképen szürkével és narancssárgával jelölt országok csatlakozzanak a türkiz csoportba, amiben egyébként Magyarország van.