Vona érvei több sebbõl véreznek
2016.04.22. 11:20
A Jobbik elnöke, Vona Gábor csütörtök este a Facebook-oldalán tett közzé egy bejegyzést, melyben öt pontban próbálja megindokolni döntését, hogy miért is akar megválni a radikálisabb alelnököktől.
Vona szerint a döntéseinek „sikerült felkavarnia az állóvizet”, mivel nagyon sok emberből sokféle vélemény, érzelem és elgondolás tört elő. Vona állítása szerint már egy éve készült erre, így elég ideje volt átgondolnia a döntés következményeit, az elmúlt két napban pedig még inkább meggyőződött annak helyességéről.
Az első pontban a pártelnök az elnökség átalakítását igyekszik igazolni. A Jobbik elsődleges célja, hogy a legerősebb ellenzéki párt legyen, ehhez pedig új személyek bevonása szükséges.
Olyan személyek tudnak bennünket győzelemre vezetni, akik már győztek, olyan személyekkel tudunk a legjobban felkészülni a kormányzásra, akik már kormányoznak. Ezek pedig a polgármestereink. Õk a mi győzteseink, és én a győztesek elnökségét akarom magam mellett tudni.”
– írja Vona Gábor, aki szerint tehát kormányzóképes erővé válik azáltal a Jobbik, hogy a mindössze 14 polgármesterük többnyire olyan településeket irányítanak, mint például Mátraballa, Hegyháthodász vagy Kisherend.
A második pontban Vona Gábor azt fejtegeti, hogy van-e joga ahhoz, hogy megakadályozza Novák Elődék indulását. A nagyjából kilencsoros választ, hadd egyszerűsítsük le: igen, van.
Miért szorítja ki a radikálisokat?
Vona Gábor bejegyzésében nem tudja eldönteni, hogy ki számít radikálisnak, illetve mit is jelent ez a szó, bár az elmúlt két választási kampányban ezzel a kifejezéssel kampányolt maga a pártelnök is. A Jobbik vezetője megpróbálja Novákék felelősségét hangsúlyozni, hogy miért nem képesek hátralépni, ha ő egyszer ezt akarja.
A negyedik pontban Vona a tagság döntési jogáról ír. Szerinte a jobbikos tagságnak a taggyűlésen joga van alelnökjelölteket állítani, majd a Kongresszuson megszavazni azokat – neki pedig ahhoz, hogy a kettő között eldöntse: kire lehet szavazni. Vona azt állítja továbbá, hogy nem ragaszkodik pozíciójához, egy széttartó közösséget pedig nem szeretne irányítani.
Az elmúlt két nap jól megmutatta, ez mostanra egy széttartó elnökséggé vált.”
– írja Vona, aki korábban mindig a párt egységéről és a média ezzel kapcsolatos hazugságairól beszélt, amikor a belső konfliktusokat firtatták. Ez a széthúzás pedig egyértelműen Vona Gábor döntésének köszönhető.
De vajon meggondolja-e magát Vona Gábor?
Vona igyekszik magát megfontolt politikusként ábrázolni, hiszen fontos döntéseit általában lassan hozza: mérlegel, értékel, alszik. Állítása szerint csak akkor hoz döntést, ha biztos benne, hogy megvan a jó megoldás. Vona Gábor tehát egy év mérlegelés és alvás után meghozott végre egy döntést. Csak egyetlen kérdés maradt:
Õ tényleg egy országot szeretne vezetni?