Trónok harca, felsõfokon
2015.09.12. 16:48
Egyre több amerikai egyetem próbál úgy hallgatókat becserkészni/megtartani, hogy kultfilmek és sorozatok kapcsán indít izgalmas képzéseket. Idén például két intézmény is külön kurzust indított korunk egyik legmeghatározóbb sorozatáról, a Trónok harcáról.
A Kaliforniai Egyetem előadás-sorozatát nézve biztosan elönti a sárga irigység a hazai rajongókat: a sillabusz alapján olyan kérdések kerülnek szóba az órákon, mint például a női karakterek ábrázolása Westeroson. Érdekesnek tűnik az Illionisi Egyetem “Trónok Harca - a televízió és a középkor” című tárgya is. Itt elsősorban arról tanulhatnak a hallgatók, hogyan kapcsolható össze a sorozat a modern kábeltelevíziózással, a történelemmel és az éppen most zajló eseményekkel. (Nyilván lesz olyan texasi hallgató, aki lát fantáziát a Mások-ISIS párhuzamban.)
Bár nálunk nem ilyen széles a választék, mégsem kell feltétlenül átutazni az óceánt egy-egy izgalmas tematikájú kurzusért. Idén tavasszal indította el az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézetének tanára, Dr. Tóth Csaba a “Politika és science fiction” című előadássorozatát. A politológus szerint
Palpatine hatalomra kerülésével bemutatni a demokrácia átcsapását diktatúrába egyszerűbb, mint Hitleren demonstrálni ezt.
Érdemes ellátogatni egy-egy előadásra (a kurzus szabadon látogatható), mert olyan fontos kérdésekre kaphatunk választ, mint például joga van-e a Jedi Tanácsnak letartóztatni Palpatine-t? (Naná!) A Galaxis Õrzőiben Xandarnak miért nincs rendes hadserege? (Mert hátulról kezdte tanulni az ABC-t!) Komoly fenyegetést jelentett-e a Föderációra Khan? (Bár úgy lett volna!)
Külön pacsi Tóth Csabának, hogy nála nem csak egy-egy univerzum került terítékre. Így szinte biztos, hogy minden politika és sci-fi iránt rajongó geek megtalálhatja a maga számítását.
Ha ezt esetleg vállalkozó szellemű egyetemi oktatók olvassák, üzenem nekik: még több ilyet, plíz!!! Igény biztosan lenne rá.