Saria-reform az Egyesült Arab Emirátusokban abortusz ügyben
2021.05.30. 18:00
Nemrégiben látott napvilágot a hír, hogy az Egyesült Arab Emirátusokban a teherbe esett nőtlen nőknek már nem kell elhagyniuk az országot, és nem kell börtönbüntetést letölteniük. A „die Stern” szerint a rosszul fizetett munkavállalóknak és szobalányoknak is hasznukra volt a törvény, akik közül néhányat feletteseik erőszakoltak meg, és akik nem engedhették meg maguknak, hogy külföldre meneküljenek. Kénytelenek voltak titokban szülni, és a hatóságok elől elrejtőzve nevelni a gyermekeiket.
Az abortusz a térségben mindig is egy vitatott téma volt, míg egyesek azon a véleményen vannak, hogy a nő joga annak eldöntése, hogy kíván e élni az abortusszal vagy sem, ezzel szemben másoknak vallási, politikai, érzelmi vagy személyes erkölcsei késztetik arra, hogy azt gondolják, hogy az abortusz rossz. Az arab országok tekintetében az alábbi kép rajzolódik ki.
Országok, amelyek tiltják az abortuszt
Az arab országok tekintetében ide sorolhatjuk:
- Egyiptom
- Mauritania
- Irak (börtön- vagy pénzbüntetéssel sújtják azokat, akik illegálisan hajtják végre)
Országok, ahol engedélyezik az abortuszt az anya életének megmentése végett
Az arab országok tekintetében ide tartozik:
- Líbia
- Szomália
- Omán
- Libanon
Speciális szabályok:
- Szudán: csak szexuális erőszak elkövetése esetén engedélyezik az abortuszt
- Yemen: házastársi engedélyhez kötik az abortusz végrehajtását
- Egyesült Arab Emirátus: az abortuszt magzati károsodás esetén engedélyezik, mindemellett szükséges házastársi vagy szülői engedély
- Szíria: szülői vagy házastársi engedélyhez kötik az abortusz végrehajtását
Országok, amelyek az egészség megőrzése végett engedélyezik az abortuszt
Az arab országok tekintetében az alábbiak tartoznak ide:
- Marokkó
- Algéria
- Jordán
Speciális szabályok:
- Szaúd-Arábia: házastársi vagy szülői engedélyhez kötött
- Kuvait: az abortuszt a magzati károsodás esetén engedélyezik, szülői vagy házastársi engedély szükséges
Megjegyzendő, hogy az abortusz szabályozásának kérdése az egész világon sokszínűséget mutat, attól függően, hogy a világ melyik részében él valaki. A WHO adatai szerint az abortusz legalitásának kevés hatása van arra, hogy valójában mennyi abortuszt hajtanak végre nap mint nap. A művi terhességmegszakítás esetében az anya élethez való joga és egyben az önrendelkezés jogának ütközése merül fel. E mellett fontos kiemelni, hogy a beavatkozás visszafordíthatatlan, így a pontos szabályozási keretek lefektetése, valamint a döntési korlátok és szabályozások betartása elengedhetetlen az egyes országok részéről. Az állam intézményes kötelezettségéből fakad az emberi élet – mint érték – védelme, így ez a kötelesség kiterjed a születendő gyermekre is, és az anya életére is, melynek kereteit az államok szabályozása alakítja ki.