Imagine by Gorbacsov
2016.10.11. 19:18
Amikor egy kommunista vezető azt mondta béke, akkor mindig háborúra gondolt. Ennek kettős beszédnek a legszebb példája a békekölcsön volt. Ezt a kötelező „kölcsönt” beszedték az emberektől és fegyverkezésre költötték. Természetesen a világbéke érdekében.
Gorbacsov, aki a Szovjetunió utolsó kommunista vezetője volt, és nyilván jól értett ehhez a beszédmódhoz, és jól értett az erő politikájához, de mintha mára elfelejtett volna.
80 évesen azt találta mondani, hogy „Ideje világosan és egyértelműen felvetni a kérdést: be kell tiltani a nukleáris fegyvereket. Mi több: "be kell tiltani a háborút!"
A világ egykor ünnepelt politikusát elérhette az öregekre sokszor jellemző szentimentalizmus. Nem csodálkoznék, ha nemsokára megtéréséről kapnánk híreket.
A háborúkat ugyanis nem lehet betiltani, ahogy a nukleáris fegyvereket sem, sőt nem is érdemes. A világ háborúba taszításának és nukleáris katasztrófa bekövetkeztének legbiztosabb módja a háború és a nukleáris fegyverek betiltása lenne.
A hidegháború alatt végtelen tökélyre fejlesztették a nukleáris elrettentés politikáját (Thomas Schelling elmélete alapján). Mind játékelméleti, mind gyakorlati szempontból ez bizonyult eddig az emberiség történetének legjobb eszközének a nagyhatalmak közötti konfliktusok elkerülésére. Soha semmi nem gátolt meg ilyen sokáig hasonlóan erős ellenséges katonai erők közötti konfliktust, mint ez a politika. Ami valójában gazdasági versennyé változtatta a katonai szembenállást.
A hidegháború idején baloldali körökből rengeteg támadás érte a nyugati nukleáris fegyverkezést. A peace, love, happiness, a make love not war, egy egész nemzedék egy részének kultúrája volt. (A szocilista országokban is kritizálták a nyugati fegyverkezést, de a sajátjukat soha.) Ezekről a békemozgalmakról utólag gyakran kiderült, hogy a szovjet KGB finanszírozta a mögöttes szervezeteket és személyeket. A művészvilág, mint John Lennon gyakran állt a békemozgalmak élére „imagine all the people living life in peace”, de nehezen elképzelhető, hogy egy tudata teljes birtokában lévő exszovjet pártfőtitkár csatlakozzon Lennonhoz.
A hidegháború évei alatt ezeket a béke elveket, amely nagyon közel állnak a mai migránssokkal kapcsolatos mainstream gondolkodáshoz darabjaira szedték és bebizonyították, hogy ugyan nagyon humánusnak hangzanak, de valójában világégést okoznának. Aki békéért kiált és leszerelésről beszél, az valójában elveti a háború magját és biztos konfliktusba taszítja a világot. (Hasonlóan ahhoz, mint aki a migránsok befogadását támogatja, valójában ezzel felszítja a migránsellenességet a társadalomban.)
Az elrettentés és a háborúval való fenyegetés nélkül a világpolitika, a geopolitika az Eperke című rajfilm szintjére süllyedne, de a happy end nélkül. A politikusok eszköztelenek lennének és a világ azok ölébe hullana, akik nem vették komolyan a leszerelés és az örök béke üzenetét. A gonoszok, hazugok és hataloméhesek előnybe kerülnének és legyőznék a békéseket. Mindig lesznek gonoszok és hataloméhesek és őket nem tudja más kordában tartani, csak a másik oldal ereje, a háború fenyegetése. A nukleáris elrettentés az egyetlen dolog, ami megakadályozza, hogy a gyengébb de agresszívebb nukleáris hatalmak nem támadják meg a békésebb országokat. (Az igazi feladat valójában a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása lenne.)
Olyan ez, mint a kommunista kettős beszéd, aki békét kiabál és leszerelésről beszél, az valójában instabillá és kiszolgáltatottá teszi a világot és bizonyosan háborúba sodorja. Gorbacsov Imagine-je meglehetősen falsul szól. Lennon legalább zenélni tudott, neki megbocsájtottuk, hogy politikailag hülyeségeket beszélt, sőt szerettük is, de egy volt kommunistának, aki ráadásul zenélni sem tud ez nem áll jól.