Gréczy Zsolt felpattant a hülyerollerre, és rajta maradt
2016.03.06. 12:58
Gyurcsány Ferenc legkedvesebb ölebe felugrott a gazdájához a Szemlőhegy utcába egy kis buksi simire, aztán karcos közleményben tudatta a világgal: a DK-nak akkor nagyon jó, ha az országnak nagyon rossz.
Zsoltunk akkorát bóvlizik az egyik hitelminősítő értékelése kapcsán, hogy az államkötvény kamatlába rúgja a másikat.
Az Orbán-kormány megint reménykedett, de hiába. A Moody´s hitelminősítő intézet bóvli kategóriában hagyta a magyar államkötvényeket, amely az Orbán-kormány idején süllyedt idáig, tehát az elmúlt hat év bűnei közé tartozik."
Nincs megállás.
Ha a pártszóvívő tolla megszalad, akkor Totó kutya legyen a talpán, aki felveszi a versenyt Gréczy Zsolttal A Gyurcsány Ferenc legkedvesebb ölebe versenyben: Totó kutya szomorú, mert vesztésre áll.
A bizalmatlanság, amely százmilliárdokban mérhető veszteséget okoz Magyarországnak, az Orbán-kormánynak szól, de minden magyar embernek árt. Orbán tehát bóvliban volt, abban is maradt. A sokak Magyarországát kell megteremteni, hogy az államkötvények ismét kelendőek legyenek a piacon és visszaszerezzük a nemzetközi piac bizalmát, amellyel hazánk még rendelkezett a Gyurcsány-kormány idején."
Hogy mi a baj a közleménnyel?
Semmi különös. Már azon túl, hogy Gréczy Zsolt úgy drámázik benne, mint amatőr videóvágó a DK-s kampányvideóban, és úgy hazudik, mint egyszeri pártelnök a balatonőszödi éjszakában: reggel, éjjel, meg este.
1. A magyar államadósság kétharmada még mindig a Kádár-rendszerhez köthető. Azóta is cipeljük az elvtársak pénzégetését.
Miért ugrott alig 10 százalékról 66 százalék fölé az államadósság egyetlen évtized alatt?
Mert az egekig magasztalt Fekete János MNB-je a lehető legrosszabbul válogatta meg azokat a devizákat, amikben nyakig adósította az országot. Itt bővebben is utána lehet ennek járni.
2. Egyre kevésbé függünk a külföldi finanszírozástól, és ez nagyon jó hír.
Ez szuverenitási és biztonsági kérdés egyszerre, aminek számtalan közvetlen, és közvetett hatása van. Hogy az adósság szerkezete átstrukturálódik, és a hazai megtakarítások államkötvénybe vándorolnak, az mindenképpen a belföldi bizalom jele. Itt a grafikon a magyar adósságszerkezet fokozatos átalakulásáról:
3. Nem csupán az adósság strukturálódik át, a hozamok is leestek.
A fantasztikus szocialista korszakban 6%+ hozamokat lehetett a magyar papírokon realizálni.
De az is megesett, hogy ez a haszon a 45% fölé is benézett a legnagyobb szakértő, Bajnai Gordon miniszterelnöksége idején. 2012-ben még felkúszott 30%-ig, majd fokozatosan leesett, és benézett 5% alá, amire 2003 óta, azaz a dicsőséges szocialista kormányzás alatt egyszer sem volt példa.
Miért lényeges ez? Ha alacsonyabbak a hozamok, akkor az ország jóval kisebb kamatfelárat fizet az államadósság kamatai után, vagyis a rekord alacsony jegybanki alapkamat az olcsóbb hitelek mellett azt eredményezi, hogy százmilliárdokkal csökken a ceh, vagyis pont az ellenkezője történik, mint amiről Gréczy hazudik.
4. A gyurcsányista DK-s úgy hazudik, mint a vízfolyás, mi ebben az új?
Semmi. De a Moody's nincs olyan rossz véleménnyel az országról, mint azt Gréczy hazudja.
2015-ben először a magyar bankrendszer kilátásait minősítette fel negatívról stabilra, majd egy másik minősítési eljárásban az addigi "bóvli" kapott egy pluszjelet.
5. Aki nem hiszi, járjon utána.